Manisa Soma Palyaço İş İlanları

Palyaço, İtalyanca (Pagliaccio) menşeli bir sözcük olup, Türk Zeban Kurumuna nazaran tanımı; “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, simaü aşırı ve komik şekilde boyalı düzenci.” şeklindedir.

İlk görülüşü MÖ 1600’lere müstenit palyaçoluk, zaman dünyanın birşunca isabetli bir sanat dalı olarak alacaklanmakta olup, düğün ve çocuk kavramlarıyla birlikte andaçlmaktadır. Temelı kaynaklara nazaran 18. yüzyıla kadar saraylarda palyaço (ya da soytarı) bulundurulması geleneği sürdürülmüştür.

Palyaçolar, grotesk görünümüyle kişiliklendirilmiş, komik tipli sanatçılardır. Bunu çıkarmak dâhilin, renkli ve abartılı peruklar, ayrı ayrı biçemde makyajlar, olağandışı mehabetli pabuçlar ve cins kostümler kullanılır. Amerikalı sosyolog Peter Berger, bu konuyla ilişkin olarak; “Bu maskaralık ve şaklabanlıkların, ilmek ve sihir kadar, ölümlü topluluğunun temelı koyu gereksinimlerinı namına getirmesi mantıklı görünüyor.” demektedir.[1] Bu nedenle palyaçoluk, fiziki başarım müstelzim eğitimin bir parçbirliı olarak akseptans edilmektedir. İlk palyaçoluk türlerine Antika Yunanistan’da, İtalyan Sokak tiyatrosunda (Commedia dell’Arte), Fransız menşeli pandomim ve Japon Kabuki geleneklerinde ve Avrupa’da rastlanmaktadır. Türkiye tarihinde bile Osmanlı’da padişbedduaı eğlendiren “dalkavuk” vb. kişilikler görülür.

Umumi olarak çaldatmaışma alanları sirkler olan palyaçolar, bunun haricinde sokaklarda, özel derintilar, davetler, düğün ve kısım vb. oluşumlarda, şirket tanıtımlarında etkinlik gösterirler. İtalya’da “Arlecchino” (Harlequin) karakteri, aşk hasebiyle başı dertten kurtulmayan bir tayfa göreviyle ün nailtır. İngiltere’bile William Kempe ve Robert Armin ile belirginleneşelendiren palyaçoluk sanatı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse bile (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino kadar), umumi olarak biçimsel başkalık göstermemiştir. İngiltere’bile doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie Chaplin ise, önce Avrupa’ya, sonra da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir öz yapı oluşturmuşdolaşma.[2]

Destek taam, atlanmak, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler akdetmek palyaçoların doğbirliında vardır, macerasız olaylardır. Gösterileri ekseriyetle 5-10 zaman sürer. Sirklerde ise antrakt gösteriler dâhilin 1-3 zaman süreyle geçiş oyunları sergilerler.