Mardin Yeşilli Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en safi yanıt, ağaçtan çeşitli eşyalar karşılayıcı ve kocaç medarımaişetleri ile uğraşan zanaatkardır. Ağbiberlin saf ya da medarımaişetlenmiş haline zımparalama, kesin, biçme kadar medarımaişetlemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun yanıtını mukabillamaktadır. Marangozun kim evetğu sorusunu tam olarak anlayabilmek midein ne iş yaptığını, uhde ve sorumluluklarının neler bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Işlev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek kapıdan pencereye, mobilyadan bezek eşyalarına sağlam çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna yanıt olarak gösterilen zanaatkarların kellelıca görevi, hem kullanışlı hem bile göze seslenme fail nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan möble üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere sağlam çok yerde uhde karşılayıcı zanaatkarların çaldatmaıştıkları yere rabıtalı olarak uhde ve sorumlulukları bileğmedarımaişetmektedir. Ancak umumi olarak görevleri beyninde şunlar adetlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye orantılı olarak kullanılacak ürüne hüküm verir ve bu ürüne orantılı kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün lafıbını ya da çekimını belirler ve bu çekim ya da kip doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde örgülacak medarımaişetlemleri kolaylaştırmak için medarımaişetaretlemeler yapar.
Tahtaları grup gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye orantılı şekil sokar ve biçimlendirir. Elan sonra zımparalama, oluk açım, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması lakinçlanan nesneye orantılı olarak medarımaişetlemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida kadar malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. medarımaişetlemler bile ekol sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle yapım sektöründe çaldatmaışan marangozlar çatıların, kocaç döşemelerinin, kapı, pencere ve merdivenlerin inşbeyından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini onarmak da görevlerindendir.
Marangoz Yürütmek İçin Hangi Eğitimi Temizlemek Gerekir?
Marangoz bulunmak midein hangi okula gidilmeli sorusunun en safi yanıtı ekol liseleridir. Bu mesleği onarmak isteyen zevat, Lise Geçiş Imtihanı (LGS) olarak adlandırılan test sonrası mesleki ve yol liselerin, rum ekol liselerinin, endüstri ekol liselerinin ve çok programlı rum liselerinin Möble ve Dekorasyon taksimmlerinde terbiye almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin tarafı dizi özellikle möble atölyeleri ilkin bulunmak üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler bile verilmektedir. Orta tedrisat eğitimini muvaffakiyetyla tamamlayarak Möble ve Dekorasyon bölümünden çıkışlı olan kişilere ekol lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak uhde yapabilmektedir. Ancak marangoz kesinlikle olunur sorusunun vahit cevabı ekol eğitimi veren okullardan çıkışlı bulunmak bileğildir. Orta tedrisat kurumlarının dayalı taksimmlerinde mesleki terbiye alarak marangoz olmanın tarafı dizi bir uğur daha bulunmaktadır. Eğitim başlamak isteyen azami can saykaloriın toplanması koşmehabetli ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’na rabıtalı mesleki terbiye merkezlerinin, yetişhınç terbiye merkezlerinin ve konuşma okullarının doğramacılık bölümünde bile mesleki eğitimler verilmektedir. Verilen marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak kabul edilmektedir. Çıraklık eğitimine kellelayabilmek midein en azca iptidai mezunu bulunmak gerekmektedir. 14 ila 19 yaş beyninde, daha önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek midein oluşturulan mesleki terbiye kurslarına kellevurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleksel eğitime acımasızlabilmek midein kişinin dirlik durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı medarımaişetlere elverişli olması gerekmektedir. Bunu tarafı dizi eğitimde en önemli şarka, bünyesinde çaldatmaışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayan kişilerin terbiye süresi, kişilerin yetki durumlarına gereğince bileğmedarımaişetmektedir. İlkokul mezunları 3 yıl terbiye aldatmaırken, lise mezunları 1,5 yıl terbiye almaktadır. Çıraklık eğitimini kellearı ile tamamlayıcı kişilere terbiye ahir kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası kesinlikle alınır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası bulunmak midein ne örgülmalı sorusuna iki farklı yanıt verilebilmektedir. Liselerin dayalı taksimmlerinde terbiye başlamak ya da ilköğretim sonrası oluşturulan ekol kurslarında terbiye başlamak gerekmektedir.

Marangoz Yürütmek İçin Müstelzim Şartlar Nelerdir?
Marangoz bulunmak midein ne lazım sorusunun en önemli yanıtı en azca iptidai mezunu bulunmak ve bu mesleği namına getirebilecek yeterliliğe sahip evetğunuzu gösteren belgeye sahip olmaktır. Liselerin Möble ve Dekorasyon taksimmlerinden çıkışlı olanların aldığı ekol lisesi diploması ya da Ulusal Eğitim Bakanlığı’na rabıtalı mesleki terbiye merkezlerinde verilen çıraklık eğitimi sonrası aldatmaınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun tarafı dizi kalfalık sonrası kendi atölyelerini yapmak isteyenlerin iki yıl devam eden kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Icazet ya da mesleki yeterlilik belgesi haricinde marangozluk onarmak isteyen kişilerin halk dide koordinasyonunun koca, feza ve şekil algkaloriın sağlam, mesleği yürütme edebilecek fiziki güç ve esenlığa sahip, dikkatli ve titiz olması gerekmektedir. Mesleksel terbiye merkezlerinde çıraklık eğitimi alacak kişilerde en azca iptidai mezunu olmasından sonra ilgi edilen ilk ölçüt, fiziki esenlığının mesleği halletmeye elverişli olmasıdır. Başkaca kişiden, mesleği esnasında kullanacağı malzemelerin ve araç gereçlerin medarımaişetlevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon sektöründe uhde yapanların yaratıcılık seviyelerinin bile koca olması beklenmektedir.