Mobbing Nedir?

Hastalık ve taciz arasında bir paralellik kurmanın adil olacağına inanıyoruz. Tüm varlığınızı sallayan bir virüs düşünün; Zihinsel olarak antrenman yaptığınızda, zihninizin ve vücudunuzun aynı girdapta kaymasına izin verirsiniz. Bugün profesyonel hayatın belası olan taciz hakkında bir yazı yazıyoruz. Saldırıyla başlayalım. Taciz, İngilizce kökenli bir kelimedir. Türkçede “işleme” diyebiliriz. Saldırgan kelimesini telaffuz et. Terimin Anlamı: Bu terim, başkaları üzerinde gücü olan bir kişi veya grubun uyguladığı psikolojik baskıyı ifade eder. Bunun iş yerinde etik taciz olduğunu da söyleyebiliriz. Bazen açık, bazen sessiz ve kötü niyetli. Taciz mağdurlarından en çok kimlerin etkilendiğine bakarsak, genel olarak olumlu, çevreleri tarafından sevilen, dürüst ve güvenilir kişilerde en yaygın olduğunu görürüz. Bunun sebebi egonun savaşı olarak gördüğümüz kıskançlıktır. Başarılı insanların imrenildiği, işini iyi yapanların kırılma noktasına itildiği(!) bir ofis ortamında Taciz kaçınılmaz olarak sona erebilir. Genel olarak taciz, gücü elinde bulunduranların, yollarına daha alt seviyede çıkanlara uyguladığı bir tavırdır. Saldırı içeriden, bazen bir diş dişinden gelebilir. İçsel bir çürütme olarak kullanılan taciz, zamanla kişiyi rahatlatırken, açıktan taciz ise ruhsal ve fiziksel sorunlara neden olur. Bu sorulara geçmeden önce sık görülen taciz davranışlarından bahsedelim.

Gözdağı vermenin amacı, uyanıklığımızı alenen hayal kırıklığına uğratmaktır. Bazen unvanınızı bırakırlar, bazen de sizinle alakası olmayan, bir anlamda “iş yapamayan” bir işi size verirler. Taciz belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Sürekli eleştiri yağmuru. Neredeyse sizden bağımsız olan işlerde bile, sorumlu olduğunuz kadar bir zorlama durumu. Sürekli kafalarının karıştığı ve kendilerini savunmamaları gereken devam eden bir süreçtir.

Olaylara baktığınız pencereyi rahatsız eder. Fikirleriniz görmezden geliniyor ve tüm önerilerinizle sanki bir işe giriyormuşsunuz gibi alay ediliyor, başka bir deyişle alay ediliyor.
Kararları sorgulayan frekanslar. Bu da size verilen işi hemen bırakıp yeniden başlamanız anlamına gelir. sebebi ne? Kendine iyi bak.

Dayanamayacağınız zihinsel ve fiziksel stres altında ezilirsiniz. Bu, çok karmaşık bir işten ayrılmak veya mevcut karmaşık bir işe geçmek anlamına gelebilir. Bir an şaşkınlık içinde kendine bakar ve günün sonunda bunun zor olacağını bilse de “yapamaz” der. Eleştiri … evet, ne yazık ki sitem. İnsanların işyerinde sözlü olarak taciz edilmesi ve aşağılanması yaygındır. Sahte özürler için azarlanırlar ve konuşma hakkı verilmez.

boyamaya çalışın. Bu bazen iftiralara yol açabilecek bir süreç olabilir. Bu, yaptığınız tüm hataların yanı sıra başkalarının yaptığı hataların da bedelini ödemek zorunda kalmanıza yol açabilir. Ağzına kuş sokarsan kendine zarar veremezsin derler… Maalesef bu konuyu çok konuşmak istemesek de iş yerinde cinsel taciz sözde tacizin en ciddi biçimlerinden biridir.