Niğde Tekstil İş İlanları

Tekstil iş ilanları! Konfeksiyon iş ilanları arasında yer alan tekstil sektörü hakkında detaylı bilgiyi sitemizden alabilirsiniz. Tekstil iş ilanı ve iş görüşmesine gidince neler yapmanız gerektiğini sizlere detaylı bir şekilde anlatıyoruz. sitemap

 • Tekstil İş İlanları
 • Konfeksiyon İş İlanları
 • İşkur Tekstil İş İlanları
 • Tekstil Makinacı İş İlanları
 • Tekstil Fabrika İş İlanları
 • Fason Tekstil İş İlanları
 • Tekstil Günlük Part Time İş İlanları
 • Tekstil Bayan İş İlanları
 • Tekstil Giyim İş İlanları
 • Tekstil Erkek İş İlanları
 • Tekstil Kadın İş İlanları
 • Tekstil Kalite Kontrol İş İlanları
 • Tekstil Makastar İş İlanları
 • Bugünkü Tekstil İş İlanları
 • Tekstil Eleman Arayan Firmalar
 • Vasıflı Vasıfsız Tekstil İş İlanları
 • Yevmiyeli Tekstil İş İlanları
 • Son Ütücü Tekstil İş İlanları

Tekstil İş İlanları

Dokuma (Alm. Textil, Fr. textile, İng. textile), lif, iplik ve güpürların oluşturduğu malzemeler, bu malzemeleri tesis etmek ciğerin kullanılan yöntemler ve teamüllemler ile bütün hazırlık zincirindeki organizasyonları şamil uran dalıdır. Dokuma ve anık giyim kolü, elyaf ve ipliği yararlanma eşmatemına devirtürecek vetireleri şamil teamüllemleri ciğererir. Bu tanıma için; kol elyaf hazırlama, iplik, yapı, örgü, boya, baskı, apre, konfeksiyon (fason, dikim) üretim vetirelerini kapsamaktadır. Dokuma, her türlü dokuma elyafından çeşitli yöntemler uygulanarak (yapı, örme ve dokusuz yüzey elde ika teknikleri) yüzey elde ika sanatı olarak teşhismlanabilir. Giyim, insanoğlunun yaratılışından beri en önemli üç ihtiyacından biridir (giyecek, rızık, barınma), şu demek oluyor ki insanlık ile yaşıttır. Dokuma çok geniş tatbik düzı olan; giyilebilen her şey, temelı dekorasyon ürünleri ve her çhemayar aksesuarları da ciğerine düz imalat kolünün umumi adıdır. Hayvani, bitkisel, sentetik veya madensel kaynaklı lifler anne yararlanma ürünleridir. Türkiye’nin en önemli ve en çok istihdam sağlayan sektörlerdendir. Dokuma, Latince bir mazmun olan texere kelimesinden türetilmiştir ve yapı ve örme kumaş manaına gelmektedir. Dokuma mazmunı dokuma liflerini, dokuma ürünlerini ve taç mamullerini ve bunları kullanarak elde edilen mallarını kapsamaktadır. Bu yüzeyler kullanılarak üretilen giysiler (şu demek oluyor ki dokuma malları) insanın, kendisini üslup şartlama karşı müdafaa ihtiyacından doğmuştur. İlk önceleri bu amaçla; efsanevi postları, keçeler; eğirme tekniğinin vüruttirilmesinden sonrasında elde edilen ipliklerin etkiı ile de örgüler ve dokumalar kullanılmıştır.

Konfeksiyon İş İlanları

Öte taraftan giysi, vücudu müdafaa teamüllevi birlikte sosyal bir markalaşma öğesidir, insanlar, bambaşka giysiler kullanarak sosyal statülerini de belirli ederler. Giysinin bu sosyal teamüllevi, boyar maddelerin yapı teamüllemi öncesi ve sonrasında kullanılması ile henüz da ileriye gitmiştir. Bu aşamadan sonrasında iplik ve yüzey oluşum teknikleri ilerlemiş; örneğin desenli güpürlar, örgüler, dokumalar ve dokusuz yüzeyler vüruttirilmiştir. Dokuma terbiye teamüllemleri ilerletilmiş (kumaş baskı, flok baskı kadar) sıkıntısızıllı ve teknik dokuma üretimleri vüruttirilmiştir. Batı dillerinden gelen dokuma kelimesi, yalnızca kumaş ummak iken, Türkçede bu terim çok henüz geniş anlamlara kavuşmuşdolaşma. Dokuma kolü, 2 anne kategoriye ayrılır: anık giyim ve mekân tekstili. Anık giyim, dokuma kolünün giyecek ile ilgilenen ve buna yönelik ürünler üreten bölümüdür. Ocak tekstili, mekân ortamında kullanılan dokuma ürünlerinin üretimiyle ilgilenen bölümüdür. Bu ürünler perde, çarşaf, nevresim, her çhemayar örtüler ve havlu kadar ürünlerden oluşmaktadır. Anık giyim ise insanların jurnal giyim ve aksesuar gereksinimlerinı katlar, iç giyim, dış giyim, yazlık, kışlık kadar birçok ast dallara ayrılabilir.

İşkur Tekstil İş İlanları

Dokuma (Alm. Textil, Fr. textile, İng. textile), lif, iplik ve güpürların oluşturduğu malzemeler, bu malzemeleri tesis etmek ciğerin kullanılan yöntemler ve teamüllemler ile bütün hazırlık zincirindeki organizasyonları şamil uran dalına denir. Dokuma, her türlü elyaftan; çeşitli şekilleri (örme, yapı, dokusuz yüzey elde ika metotları) kullanarak yüzey elde ika sanatı olarak teşhismlanabilir. Dokuma insanoğlunun gıdadan sonraki en önemli ikinci gereksinimidir. Doğumdan ölüme denli ömürın her safhasında vazgeçilmez bir görev meblağ. Giyimden mekân tekstiline, tıptan gök teknolojilerine denli sayısız alanda kullanılır. Bu nedenle bütün deney ulum ve sosyal bilimlerle vasıtasız yada dolaylı olarak müntesip deşik bir fen dalıdır. Dokuma kelimesi Latince texus şu demek oluyor ki doku kelimesinden türetilmiştir. Çeşitli tekniklerle oluşturulmuş bu dokular dışında, kullanılan ham maddelerden kafalayarak yararlanma düzına iyi olarak nihai ürüne varınca denli yapılan her prosedür dokuma kafalığı altında toplanır. Dokuma ve giyim tarihsel olarak insanların en önemli gereksinimlerden biri olmuşdolaşma. Elyafların eğirilmeye müsait duruma getirilebilmesi yüzey elde ika aşamalarının önemli bir kafalangıç noktasıdır. Elyafların bir araya getirilip büküm verilmesiyle oluşan liflerin ise mukannen bir en kabile tartıına malik olması gerekir. Dokuma liflerini oluşturan elyaflar büküm verilerek bir araya getirilir, böylece bu lifler arasındaki sürtünme kuvveti sebebiyle birbirine tutturularak mukannen bir mukavemet ve düzgadlı sanlık sağlamlanmış olur. Bundan sonraki aşamalar ise bu teamüllemlerin üzerine temellenir, burada lifler mukannen oranlarda karıştırılarak yeni lif kombinasyonları elde edilir. Burada çeşitli liflerin zahmetlilü özellikleri bir araya getirilerek yeni lif kombinleri elde edilir. Bu lifler maksut özelliklere için mukannen oranlarda karıştırılır, lif karışımları tekstilde çok önem verilen konulardan biridir. Hatta geçmişte yavuz bir tekstilci yaptığı lif ve elyaf karışımı ile anlaşılır kadar söylemler yaygındı. Dokuma ve konfeksiyon arasındaki fark nedir Dokuma kolünün etkinlik düzı, elyafın elde edilmesinden; elyaftan iplik ve mamul kumaş inşaına denli uzanırken, anık giyim ise güpürtan giyim eşmatemı elde edilene denli olan süreci kapsamaktadır. Konfeksiyon ise anık giyim üreten uran dalına verilen isimdir. Dokuma kelimesi parçalanmamış bir süreci şamil bir anlamda rapor etmektedir. Konfeksiyon ise tekstilin yalnızca bir koluna verilen isimdir.

Tekstil Makinacı İş İlanları

Dokuma teknikeri; dokuma kolünde üretimin planlamasını, takibini, kontrolörünü, örnek tasavvurını, kalite kontrolörünü, sistem tasavvurını, makine hizmetını, ayarlanmasını ve onarımını gerçekleştiren kişidir. Dokuma kolünde departman fark etmeksizin misyon binalabilir. İplik, örme, boya, yapı, baskı, konfeksiyon kadar giyim kolünün farklı bölümlerinde dokuma teknikeri olarak misyon koparmak mümkündür. Dokuma Teknikeri Ne İş Yapar? Fariza ve Sorumlulukları Nelerdir? Üretimin planlamasını yaparak sürecin yürütülmesini gerçekleştirir. İş ve bugün etüdü yapar. Üretim ciğerin vacip olan makinelerin anık duruma getirilmesini sağlamlar. Mostra kalıplarını hazırlar ve örnek ürün hazırlar. Dikilecek giysilerin güpürlarının kalite, nitelik kadar özelliklerinin kontrolörünü gerçekleştirerek üretime uygunluğunu denetler. Oluşturulan modeller ciğerin vacip malzemeyi ve süsleme ciğerin vacip olan materyalleri belirler. Ürünlerin hızlı üretime geçmeden önceki sürecini yürütür. Hızlı üretime giren ürünlerin takip ve kontrollerini gerçekleştirir. Üretiminden sonraki vetirete depolama, paketleme ve pazarlamayla müntesip çaldatmaışmaları gerçekleştirir. Dokuma Teknikeri Nite Olunur? Dokuma teknikeri geçmek ciğerin üniversitelerin lisans ya da ön lisans programlarında mevcut Dokuma Bölümünden mezun olmanız gerekir. Eğer ekol liselerinin Dokuma ile alakalı alanlarından mezunsanız dokuma ile müntesip önlisans programlarına sınavsız olarak da giriş yapabilirsiniz.

Tekstil Fabrika İş İlanları

Dokuma ve anık giyim kolü, elyaf ve ipliği yararlanma eşmatemına devirtürecek vetireleri şamil teamüllemleri ciğererir. Bu tanıma için; kol elyaf hazırlama, iplik, yapı, örgü, boya, baskı, apre, fason, dikim üretim vetirelerini kapsamaktadır. Dokuma teamüli ne ummak? Dokuma veya dokumacılık, hayvani, bitkisel veya kimyevi lifli yararlanma ürünleridir. Giyilebilen her şey ve temelı dekorasyon ürünlerini de ciğerine düz üretim kolüdür. Dokuma ne sektöre girer? Dokuma ve konfeksiyon üretim zinciri, pamuk işleme, eğirme, örme, dikme ve kumaş ile örtü, halı ve döşemelik kumaş kadar dokuma ürünleri üretimini kapsamaktadır. Dal, besin işleme sanayinden sonrasında toplam uran üretiminde %27’lik pay ile ikinci sırada görev almaktadır. Konfeksiyon teamüli nedir? Konfeksiyon veya anık giyim, anık giyim eşmatemına verilen umumi ve anık giyim eşmatemı diken uran koluna verilen isimdir. Özellikle yapı cinsel kumaşın kesimhanelerde kesildikten sonrasında dikiş makineleriyle isteğe iyi biçim ve şekillerde dikildiği dokumacılık üretiminin son aşamasının binaldığı işletme türüdür. Dokuma bölümünden mezun olanlar ne iş yapar? Dokuma mühendisleri umumi olarak kumaş üretimini takip etmektedir. Bununla bu arada üretilen kumaşın renklendirilmesi, anık giyim ürünlerinin hazırlanması ve üretimde kullanılan makinelerin binalmasını sağlamlamaktadır. Dokuma mühendisleri hazırlanan ürünlerin pazarlanmasıyla da ilgilenmektedir. Dokuma sanayisi ne teamüle yarar? Giyilebilen bütün kıyafetler ve temelı dekorasyon dokuma ürünlerini ciğerine düz bir sanayidir. Dokuma uran, anık giyim ve mekân tekstili geçmek üzere ikiye ayrılmaktadır. Ocak tekstili mekân ortamında kullanılan dokuma ürünlerinin üretimi ile ilgilenmektedir. Konfeksiyon ürünleri nelerdir? Konfeksiyon Nedir? Konfeksiyon Dalünün İşleyiş üslupı Nasıldır? İç Giyim (Atlet, Sütyen, Külot, Fanila vb.) Dış Giyim (Pantolon, Ceket, Elbise vb.) Üst Giyim (Palto, Pardösü, Mont, Tepe vb.) öbür (Çarşaf, Döşemecilik, Ellik, Yatak, Koltuk, Şapka vb.) Konfeksiyon malzemeleri nedir? Konfeksiyon ya da anık giyim, giysi üretim sürecinde, anık giyim eşmatemı diken, aksesuar ve paketleme kadar son teamüllemlerin uygulandığı uran koluna verilen umumi isimdir. … Standart ölçülere için belirli üretim tekniklerini kullanarak standart anık giyim eşmatemı imal eden uran dalına denir. 2 senelik dokuma mezunları ne iş yapar? Dokuma teknikeri; dokuma kolünde üretimin planlamasını, takibini, kontrolörünü, örnek tasavvurını, kalite kontrolörünü, sistem tasavvurını, makine hizmetını, ayarlanmasını ve onarımını gerçekleştiren kişidir. Dokuma kolünde departman fark etmeksizin misyon binalabilir.

Fason Tekstil İş İlanları

Ne tür bir işletme hevesliarsanız açın umumi rekabeti öğrenmeniz gerekir. Piyasaın durumunu bilmeniz olabildiğince önemlidir. Seçtiğiniz bölgede azca yarışma ve şiddetli talep olmasına ilgi edin. Bu sayede yavuz bir geliri ve kocaman bir kazancı garanti altına almış olursunuz. Buna lahika olarak aynı sektörde olan gayrı işletme sahiplerinden tavsiyeler alabilirsiniz. Firmaların size veri vermeyeceğini düşünebilirsiniz ve haklısınız da. İşte bu nedenle farklı bir bölgede olan ve sizi rakip olarak görmeyecek işletme sahiplerini bulun. Rüya kırıklığına uğramayacağınıza eminiz çünkü yeni kafalayanlara rehberlik kılmak isteyecek bir sürü antreimci vardır. Düşüt risk seçenekleri Dokuma teamüli karlıdır ancak riskleri vardır. Bu sargılamda envestisman yapacak yeterli kafalangıç sermayeniz yoksa gayrı seçenekleri değerlendirmelisiniz. Bu seçeneklerden biri bayilik almaktır çünkü yeni bir iş kurmanın en kolaylık yollarından biri budur. Bayilik almanın en yavuz yanı bilinir bir markanın çatısı altında olmaktır. Kısaca sürede dokuma ürünleri satmak ve kazanç elde kılmak kadar şansınız olacaktır. Aynı şekilde rakiplerinizle yarışma ederken de köklü bir markanın çatısı altında başüstüneğunuz ciğerin üstünlük sağlamlayacaksınız. Bayilik veren firmaları mabeyinştırın ve size en iyi iş fırsatını seçin. Dokuma teamülinde muvaffakiyetlı geçmek ciğerin gerçek bir kafalangıç yapmalı ve teamülleri mevzun bir şekilde yönetmelisiniz. Haklı planlama, kesifı çaldatmaışma, yavuz bir pazarlama ve ağ stratejisi ve aynı zamanda mali durumun kalıcı gözlemlenmesiyle bunu kafaarabilirsiniz. Kendinizi gerçek veri birikimi ile donatırsanız piyasada uzun müddet kalırsınız.

Tekstil Günlük Part Time İş İlanları

Öte taraftan giysi, vücudu müdafaa teamüllevi birlikte sosyal bir markalaşma ögesidir, insanlar, bambaşka giysiler kullanarak sosyal statülerini de belirli ederler. Giysinin bu sosyal teamüllevi, boyar maddelerin yapı teamüllemi öncesi ve sonrasında kullanılması ile henüz da ileriye gitmiştir. Bu aşamadan sonrasında iplik ve yüzey oluşum teknikleri ilerlemiş; örneğin desenli güpürlar, örgüler, dokumalar ve dokusuz yüzeyler vüruttirilmiştir. yapı uretm Nesiç kumaş üretimi fail bir fabrika Dokuma terbiye teamüllemleri ilerletilmiş (kumaş baskı, flok baskı kadar) sıkıntısızıllı ve teknik dokuma üretimleri vüruttirilmiştir. Batı dillerinden gelen dokuma kelimesi, yalnızca kumaş ummak iken, Türkçede bu terim çok henüz geniş anlamlara kavuşmuşdolaşma. Dokuma kolü, 2 anne kategoriye ayrılır: anık giyim ve mekân tekstili. Anık giyim, dokuma kolünün giyecek ile ilgilenen ve buna yönelik ürünler üreten bölümüdür. Ocak tekstili, mekân ortamında kullanılan dokuma ürünlerinin üretimiyle ilgilenen bölümüdür. Bu ürünler perde, çarşaf, nevresim, her çhemayar örtüler ve havlu kadar ürünlerden oluşmaktadır. Anık giyim ise insanların jurnal giyim ve aksesuar gereksinimlerinı katlar, iç giyim, dış giyim, yazlık, kışlık kadar birçok ast dallara ayrılabilir. Tekstilin Önemi Dokuma bilinmiş olduğu kadar insanoğlunun yaratılışından beri en önemli gereksinimlerden biri olmuşdolaşma. Dokuma, her türlü elyaftan; çeşitli şekilleri (örme, yapı, dokusuz yüzey elde ika metotları) kullanarak yüzey elde ika sanatı olarak teşhismlanabilir. Elyafların eğirilmeye müsait duruma getirilebilmesi yüzey elde ika aşamalarının önemli bir kafalangıç noktasıdır. Elyafların bir araya getirilip büküm verilmesiyle oluşan liflerin ise mukannen bir en kabile tartıına malik olması gerekir. Dokuma liflerini oluşturan elyaflar büküm verilerek bir araya getirilir, böylece bu lifler arasındaki sürtünme kuvveti sebebiyle birbirine tutturularak mukannen bir mukavemet ve düzgadlı sanlık sağlamlanmış olur. Bundan sonraki aşamalar ise bu teamüllemlerin üzerine temellenir, burada lifler mukannen oranlarda karıştırılarak yeni lif kombinasyonları elde edilir.

Tekstil Bayan İş İlanları

Burada çeşitli liflerin zahmetlilü özellikleri bir araya getirilerek yeni lif kombinleri elde edilir. Bu lifler maksut özelliklere için mukannen oranlarda karıştırılır, lifkarışımları tekstilde çok önem verilen konulardan biridir. Hatta geçmişte ”yavuz bir tekstilci yaptığı lif ve elyaf karışımı ile anlaşılır” kadar söylemler yaygındı. Türkiye’de Tekstilin Yeri ve Önemi Ülkemizde dokuma uran, Defterdar ve Hereke Yünlü Fabrikaları ile Falrköy Pamuklu Fabrikası’nın üretimu ile Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde endüstri aşamasına nailtır. Daha sonrasında Sümerbank’ın üretimunu izleyen yıllarda dokuma uran ülkemizde çabucak vürutmiş, bu terakki son yıllardaki özel kol yatırımları ile kocaman önem kazanmıştır. Ülkemiz ciğerin özellikle çok işçi kullanılan, kocaman parasal yatırımları mucip bu endüstri, bir insanların gereksinimlerinı karşılık olmak ciğerin değil, aynı zamanda ihracat olanakları itibarıyla da önemlidir. Ülkemizdeki üretim maliyetlerinin düşüt, kalitesinin şiddetli olması uluslararası pazarda Türk dokuma ürünlerinin yarışma şansını arttırmıştır. dokuma sektor TEKSTİL FABRİKA Halı, kilim ve keçe inşaı biçimindeki dokuma, il sanatlarının ülkemizde köklü bir geleneği vardır. Son yıllarda Türkiye’de etkinlik gösteren özel kol suni ve sentetik lif uran genel anlamda Bursa, Adana ve İstanbul’da yoğunlaşmıştır.1980 seneından sonrasında soylu erki alanda meydana gelen değteamülmeler habitat dışına açılmaya yönelik bir gidiş ciğerine girerken konfeksiyon kolünde bir ihracat patlaması gerçekleşmiştir. Ülkemizde meydana gelen ihracat patlamasını şu nedenlerle açıklamak mümkündür: Pamuk üretimi çok yavuz değerlendirilmiştir, Ülkemizde yetmişli yıllarda kurulmuş pamuk ipliği üreten fabrikalar önemli bir üstadlı sanlık elde etmiştır, Konfeksiyon kolü emeğe dairdır, Konfeksiyon kolünün sermayeye çokça gereksinimi yoktur, Ülkemiz, aldatmaıcı piyasalara coğrafi bakımdan yakındır, Avrupa Birliği (Su) ile olan ticari ilişkiler çok önemli bir yere sahiptir.

Tekstil Giyim İş İlanları

Elyaf; sonuç ürünü olan dokuma yüzeyi haline gelmesinde çeşitli aşamalardan geçmektedir. Öncelikle hammaddenin vasıtasız ya da iplik hâline getirildikten sonrasında, yapı ve örme yöntemiyle kumaş yüzeyi oluşturulması, ikincil olarak hammaddenin çeşitli yöntemlerle birbirine tutunmasını sağlayan dokusuz kumaş yüzeyi oluşturma yöntemidir. Bu üç yöntemin yararlanmaı tarihte çok eskiye dayanmaktadır. Günümüzde bu yöntemler çok vüruttirilmiş ve kendi içinde çeşitlendirilmiş olsa da çizgi olarak aynı prensip kullanılmaktadır. Dokuma yüzeyleri giyim, mekân tekstili, görev döşemeleri, sınai keçe ve bezler kadar birçok alanda kullanılmaktadır. İpliklerden Elde Edilen Dokuma Yüzeyleri Elyaf, iplik hâline geldikten sonrasında yapı ve örme yöntemleriyle alay malay kumaş yüzeyi şekline gelmektedir. Vüruten iplik teknolojisi, yapı ve örme şekilleri sebebiyle birçok farklı kumaş türü üretmek mümkündür. Nesiç yöntemi: Yataydaki atkı ipliklerinin, dikeydeki çözgü ipliklerine mukannen tensikat doğrultusunda yalman açıyla sargılanarak yüzey oluşturulma teamüllemidir. çaput tabanğı, dimi ve saten geçmek üzere kafalıca üç anne yapı sistemi ve bunlardan türeyen çeşitli yapı sistemlerine sahiptir. Farklı yapı sistemleri sonucu üretilen güpürların görünümü, dokusu, tuşesi, dökümü kadar özelliklerinde başkalık oluşturarak kumaş çeşitliliğini sağlamlamaktadır. çizgi yapı Şekil 28: Asıl Nesiç Tip Şekil 29: Nesiç Kumaş Örneği Örme yöntemi: İlmek şekli verilen ipliğin, bizatihi önceki ve sonraki ilmeklerle sargılanarak yüzey oluşturması teamüllemidir. Bu şekilde üretilen güpürlar henüz elastik, okşayıcı ve dolgun binada olurlar. çizgi orme Şekil 30: Asıl Örgü Sistemi Liflerden Elden Elde Edilen Dokuma Yüzeyleri İngilizcede “Nonwoven” olarak kullanılan terim dokusuz yüzeyler manaına gelmektedir. Yer yağı kökenli polimerlerden elde edilen elyaf türlerinin sınai koşullarda, çeşitli üretim teknikleri ile çözgü-atkı sistemi kullanılmadan birleştirilen/tutturulan tekstillerdir. Bu yüzeyler, dokuma liflerinin birbirlerine tutunma özelliğinden yararlanılarak oluşturulur. dokusuz yuzey Şekil 32: Dokusuz Kumaşlar Keçe haricindeki dokusuz yüzeyler henüz ehven ve hızlı üretimi sebebiyle sessiz kullanımlık, dayanıklı ve yarı dayanıklı ürünler ciğerin yeğleme edilmektedir. Dokusuz güpürlar; çocuk bezi, cerrahi elbiseler, sililik havluları, mabeyin astarlık, mekân tekstili, duvar kâğıdı, kaplamalı kumaş üretimi, halı kaplamaları, üslup filtreleri ve inşaat kolü kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Tekstil Erkek İş İlanları

Dokuma kolü elyaf işleme, iplik, örme, yapı, boya-terbiye sektörleri olarak ast sektörlere ayrılmaktadır. Dokuma kolünde etkinlik gösteren bu ast sektörler makine yatırımları ile vüruten ve büyüyen anık giyim kolüne için henüz başmal hummalı sektörler olarak değerlendirilebilir. Bu ast sektörler ortamında boya-terbiye teamülletmeleri erke ve atık maliyetlerinin henüz çokça görev aldığı veri hummalı bir kol olarak hazırlık zincirinin başında görev düz gayrı ast sektörlerden değişiklaşmaktadır. Fakat zincirde görev düz ast sektörlerin her biri bir ötekini hummalı şekilde etkilemekte ve ayrılmaz bir parçalanmamış halinde değerlendirilmektedir. Anık Giyim Dalü: Örme ve yapı güpürtan imal edilmiş bütün giyim ürünleri bu grupta görev almaktadır. Anık giyim kolü say hummalı bir kol olup, dokuma kolünde imal edilen ürünlerin moda kolüne yönelik olarak teamüllendiği, munzam fehamet yaratan önemli bir sektördür. Fakat say hummalı olması zımnında genel anlamda işçiliğin ehven başüstüneğu vürutmekte olan ülkelerin envestisman yaptığı kol olarak değerlendirilmektedir. Dokuma Nedir? Dokuma Dalü ve Ürünleri, Bir Paraçı Deri Ürünleri Dalü: Her türlü efsaneviın derileri ve kürkleri ile bu derilerden üretilmiş valiz, çanta, kasa, ellik, tümsekli, koşum ağırlıkmları kadar aksesuarlar ile deri ve kürkten imal edilmiş giyim ürünleri ve ayakkabılar bu grupta değerlendirilmektedir. Tabaklama ve deri işleme, saraciye ürünleri, deri giyim eşmatemı, kürkten pırtı ve ayakkabı kolüne denli geniş bir üretim düzında etkinlik gösteren bu kol henüz çok il alın terine dayanan ancak şiddetli eksperlik mucip bir sektördür. Sektörde birinci sınıf hammadde temini kocaman önem yeryüzü etmektedir. Dokuma İlişkili ve Ast Sektörler Dokuma kolü iplik üretiminden mamul pırtı üretimine denli uzun bir hazırlık zincirine sahiptir. Bu uzun sürecin natürel bir sonucu olarak birçok sektörle ilişkili başüstüneğu söylenebilir. Pamuk, yün ve elyaf kolün hammaddeleri başüstüneğundan kol ziraat ve hayvancılık sektörleriyle vasıtasız ilişkilidir. Özellikle pamuk tutarlarındaki trampa bütün zinciri etkilemektedir. Üretimde kullanmış başüstüneğu yapmacık elyaflar haysiyetiyle petro-kimya uran ile ilişkili olup, boya kimyasalları çokça kullanıldığı ciğerin kimya kolü ile kocaman ölçüde ilişkili başüstüneğu söylenebilir. Boya-terbiye kimyasalları açısından kimya sanayii ile etkileşatır sektörler, anık giyim ve konfeksiyonda aksesuar sanayii ile iç ciğeredir. Hatta bu sektörler otomotivden, inşaata, çetin sanayiden tıbba denli pek çok sektörle teknik açıdan alışveriş ortamında olup, halıcılık, âşık söndürme hortumları kadar pek çok farklı alana girdi sağlamlamaktadır. Yatay ve dikey irtibatlarıyla ülke ekonomisi ciğerin önemli bir görev yeryüzü eden dokuma kolü, otomobil, möble, inşaat, tababet, savunma uran ve çetin sanayiye denli pek çok sektörle teknik açıdan alışveriş ciğerindedir. Her üç kolün (dokuma, anık giyim ve deri ürünleri) üretimini belirleyen ve ürünlerin tüketiciyle buluşma noktasında koygun olan perakende ve mağazacılık sektörleri bu üç kolün ayrılmaz birer parçası olarak değerlendirilebilir. Küresel düzeyde üretim fail firmalar ise yine geri hizmet enfrastrüktürdan olabildiğince çokça etkilenmektedir. Dünyanın önde gelen dokuma ve anık giyim üreticilerinden biri olan ülkemiz bu pozitif yanlarını yeni tohum üretim teknolojilerine ve makinelere yaptığı yatırımlarla korumaktadır. Bu sebeple makine kolü ile yaklaşan alışveriş ortamında olan kol, yaptığı yatırımları ithalatla sağlamlamaktadır.

Tekstil Kadın İş İlanları

Dokuma ve konfeksiyon aslında birbirinden farklı mevzular olmasına karşın aynı kategoride bulunduğu ciğerin bu kafalıkları sizlere bir arada sunmaya karar verdik. SanakTex’de dokuma ile müntesip ihtiyacınız olan parçalanmamış ürünleri veya makaleleri bulabilirsiniz. Firmamız ve hizmetlerimiz karşı henüz çokça veri koparmak ciğerin bizlere telefon numaramızdan veya eğri adresimizden ulaşabilirsiniz. Dokuma üzerine Dokuma nedir bunu açıklayalım. Dokuma kelimesinin manaı, Latince bir lafız olan texere’ den türetilen, örme ya da yapı anlamlarına malik olan kelimeden meydana mevruttir. Dokuma mazmunı denilince; dokuma ürünleri, dokuma lifleri ve yarı mamullerini ve bunları kullanarak elde edilen malların bütününü ciğerermektedir. “Dokuma ve giyim” bilinmiş olduğu kadar insanoğlunun yaratılışından beri en önemli gereksinimlerden biri olmuşdolaşma. Dokuma, her türlü elyaftan; çeşitli şekilleri (örme, yapı, dokusuz yüzey elde ika metotları) kullanarak yüzey elde ika sanatı olarak teşhismlanabilir. Konfeksiyon Nedir Konfeksiyon ya da anık giyim, giysi üretim sürecinde, anık giyim eşmatemı diken, aksesuar ve paketleme kadar son teamüllemlerin uygulandığı uran koluna verilen umumi isimdir. Kumaşların çeşitli ve belirli ölçülerde kesildiği, dikiş teamüllemlerinin binaldığı ve aksesuar, etiket kadar bütün parçaların eklenip tüketime anık hale getirildiği endüstri koludur. Konfeksiyon terimi, Latince confection, conficere kelimesinden gelmekte ve yetiştirmek manaında kullanılmaktadır. Standart ölçülere için belirli üretim tekniklerini kullanarak standart anık giyim eşmatemı imal eden uran dalına denir.

Tekstil Kalite Kontrol İş İlanları

Dokumada umumi prensip atkı ve örgülerin birbirinin ciğererisinden geçmesidir. Bu alanda binalmış en kocaman teceddüt Leonardo da Vinci’nin icadı (1490), olan mekiğin kullanılmasıydı.bu metodda atkı iplikleri mekik ciğerindeki bir çubuk üzerinde soluklıdır. Zincir mukannen aralıklarda ipliklerin yerini değteamültirip iplikleri birbirlerinden uzaklaştıklarında, dokumacı açılan kanala bir kenarından gayrı kenarına mekiği geçirir. henüz sonrasında iplikler tersi yönde birbirinden uzaklaşır. Dokumacı yeniden mekiği bir uçfecir gayrı kenara denli geçirir. Bu prosedür kalıcı devam fiyat. Kumaş çeşitleri Keten Pamuklu Yünlü İpek Angora Kaşmir Akrilik Lasteks Sahte Polyester Kumaşların sınıflandırılması Örme güpürlar: İpliklerin iğneler aracılığıyla ilmekler haline getirilerek oluşturulan esnek, elastik, dolgun ve okşayıcı dokuma yüzeyleridir. Örme güpürlar örgü yapısını oluşturan ilmeklerin özel şekil irtibatları nedeni ile elastik binaya sahiptirler. Tenha plaka örme güpürlar Çift plaka örme güpürlar Nesiç güpürlar Yanmaz Kumaş Su geçirmez güpürlar Gore adı verilen bu güpürlar, santimetrekaresinde 1,4 milyar pare gözenek ciğeraziz çok safiha bir kumaş çeşididir. Gore, naylon veya polyester kadar şiddetli performanslı sentetik güpürlar üzerine lamine edilerek (ısıl teamüllemle yapıştırma) kez ve rüzgar geçirmez lakin bunun birlikte soluk alabilir giysiler elde edilir. Tekstil KUMAŞLAR Mekanik icat, ihtiyacın ürünüdür. İnsanın en önemli ihtiyacı da, önce ekmek, sonrasında giyimdir. Bu nedenle de giysi inşaı her çağda anatomi uğraşılarının belirli kafalılarından biri olmuşdolaşma. Bu alanda ilk kullanılan şey, ketendi. Keten kumaş, uzun müddet ‘rakipsiz’, ‘kral kumaş’ nüshaldı. Büyükannelerimizin sandıklarında mevcut elbiseleri biçimırlamaya çaldatmaışmak, bunu soyıtlamaya yeter. Yün de onun denli eskidir, denilebilir. Bununla alay malay merinos yünüyle imal edilenler ancak XVII. yüzyılda Fransa’da, sonrasında İngiltere’de yayıldı. Bu sıralarda pamuklu güpürlar biliniyor, pamuk da Yıldız Amerika’da XVII. yüzyıldan beri ekiliyordu. Hatta zencilerin köle oluşlarının nedenini vasıtasız pamuk plantasyonlarına sargılamak gerekir. Çünkü bu duruma ezgi heveslian müessir. Cenup Devletlerindeki pamuk ve şekerkamışı plantasyonlarında il alın terine mahsus şiddetli ihtiyaçtı. Keten, yün ve pamuğa ipeği de eklemeliyiz. Safi harir, herkesin kullanabileceği bir şey değildi; meslek düzeni ne denli yükselirse yükselsin, ancak gösteriş maddesi olarak önem kazandı. İpek üretiminin en kocaman merkezi, Lyon idi. Fakat Edit de Nantes’ın son aldatmaınmasından sonrasında Protestanların çoğu değişik ülkelere, özellikle İsviçre ve İngiltere’ye göç ettiklerinden, atölyelerini de oralara taşıdılar. XVII. yüzyılda Fransa’da yapı sanayii önde gidiyordu. Yeni kurulan modern bir orduya yüz binlerce üniforma inşaı yapı sanayinin çabucak vürutmesine ezgi heveslimıştı. 1685 te 1.500 işçi çaldatmaıştıran Van Robais Fabrikaları, 1720’de evde çaldatmaışan binlerce işçinin taçı keşik 1.8UO işçi çaldatmaıştırmaya kafaladı, İngiltere’de yapı sanayinin önemi henüz büyüktü. Yün teamüli ülkenin kafalıca kazanç kaynağı olmuştu. (O denli ki, Lordlar Kamarasının reisı yün bir çuvalın üzerinde otururdu.) Maşeri ve soylu erki önemine karşın kumaş imalâtının meyançağdan o güne denli kocaman bir başkalık geçirmemiş olması gerçekten anlaşılır kadar değil… İplik çokluk evlerde öreke ya da çıkrıkla eğirilirdi; ayrıca bu, yaşlı kızların kökleşik uğraşısıydı. iplik elde edildikten sonrasında da antik tezgâhlarda dokurlardı. Cilâlı Taş Çağı’ndan bu yana gerçekleştirilen sessiz teceddüt, Leonardo da Vinci’nin icadı (1490), mekiğin kullanılmasıydı. Atkı ipliği, mekiğin ciğerine yerleştirilmiş bir çubuğun üstüne soluklmaktaydı. Zincir iplikleri birbirlerinden uzaklaştıklarında, dokumacı açılan kanala bir uçfecir mekiği sürer, öteki uçfecir çekerdi. Zincir iplikleri yine birbirlerinden uzaklaşır, dokumacı çıkrığı yeniden atar, böylece sürüp giderdi. Bu ‘ömür törpüsü’ işte, işçiler enikonu ustalık kazanmış olacaklar ki, bir işçi yılda yedi toparlak kumaş imal edebiliyor, Van Robais Fabrikası bir partide 1200 toparlak kumaş dokuyabiliyordu. Böylesine bir ustalık, şahsi yeteneklere dayandığından semere son not düşüktü. Bu nedenle, kaliteden çok miktara önem veren İngilizler, üretimi hızlandırmanın yollarını aramaya koyuldular. Bu yolu, 1733’te John Kay buldu (1704-1764). icat ettiği bir aygıt sebebiyle kordonla akım ettirilen mekik bir yuvanın ciğerine giriyordu. Böylece mekik bir henüz çabuk gidip gelmekle kalmıyor, (çabuklukından ötürü “uçar mekik” deniyordu.) dokumacının bir elinin de degaje kalmasını sağlamlıyordu. “Uçan mekiğin” icadı vakit kaybetmeden kaygı verici bir dert yarattı: Kumaşlar henüz çabucak dokunduğundan iplik kıtlığı kafagösterdi. Bu kat da iplik bükme teamüli çetin gidiyordu, öreke ve çıkrığın adına bundan sonra makine değerlendirmek ıztırari olmuştu. John Wyatt’ın öncülüğünü yaptığı hakeza bir makine, 1738’de Alman Ludwig Paul aracılığıyla vüruttirildi. Wyatt icat etmenin zevkiyle yetinen aldatmaçsıkıntısız gyamaçüllü bir insandı, yaptığı makine ilişki görmedi ama, 1767’de James Hargreaves buna temelı değişiklikler getirerek bir kişinin sessiz başına 120 iplik ansızın bükmesine elverişli bir makine yaptı ve buna kızı “Jenny”nin adını verdi. İşsiz kalmaktan korkan işçiler ‘Jenny’ye karşı çıkınca iflâs eden Hargreaves, fabrikasını kapatmak zorunda kaldı.

Tekstil Makastar İş İlanları

Türkiye’de dokuma ve konfeksiyon sanayisinin temellerine Osmanlı İmparatorluğu döneminde kafalanmıştır. Sanayi devrimiyle dünya çapında çabucak ilerleyici makineleşme ve otomasyonun dokuma düzında üretimin artmasına ve dünya piyasalarında tekstilin öneminin artmasına paralel biçimde Türkiye’de de önemli bir yere yükselmiştir. Örneğin; yapı dair Denizli ve Tokat şehirleri, ipekli ürünler dair ise Bursa şehri malik oldukları teamülletmeler itibarıyla önem kazanmışlardır. 1923 senesinde cumhuriyetin kurulmasıyla İzmir İktisat Kongresi kararları doğrultusunda Türkiye’de var olan parçalanmamış dokuma ve konfeksiyon fabrikaları, atölyeleri ve üretim birimleri külliyen mevki üretimu olan Sümerbank’ın çatısı altında mecmutır ve Sümerbank yaklaşık 30 sene boyunca Türk dokuma sanayiinin sessiz hakimi olmuşdolaşma. 1950’lerde Türk ekonomisinde mevkiçilik yaklaşımı bırakılmaya kafalanmıştır ve bu en çok dokuma kolünde kâr elde etmiştır. Bu durumu takiben 60’lı yıllarda planlı kalkınma periyodunun kafalamasıyla Türkiye, dünyanın en kocaman pamuk ipliği üreticileri arasına girmiştir. Bunun taçı keşik Türkiye’de zahmetlilü bir sentetik iplik üretiminden de nutuk kılmak mümkündür. Hatta 1980 senesinde ulusal soylu erki yönelimde meydana gelen değteamülmeler ülkeyi auta açılmaya yönelik bir gidiş ciğerine sokmuşdolaşma ve bununla alay malay dokuma kolünde tam bir ihracat patlaması meydana mevruttir. Sonuç olarak, dokuma Türkiye’de ve dünyada önemli bir tecim düzına sahiptir. Bunun taçı keşik tekstilin ömürımızda önemi çok büyüktür, dokuma yalnızca giyim ciğerin değil akla gelmeyecek pek çok alanda da kullanılmaktadır. Bu alanlar ile müntesip henüz detaylı ovalarım olacak, takipte kalın.

Bugünkü Tekstil İş İlanları

Kağıt etiketlerde safiha ve kalın gramajlı kağıtlar kullanılabilmektedir. İki kağıdın birbirine sıvanarak yapıştırılmasıyla henüz kalın etiketler de elde edilebilmektedir. Kumaş hammaddesiyle üretilen dokuma etiketlerinde ise yine farklı seçenekler bulunmaktadır. Kullanılacak ürüne en iyi olan kumaşın seçilmesiyle, ihtiyaca cevap verilmektedir. Dokuma Dalünde Kullanılan Etiket Çeşitlerinden Kimiları: AKMAZ (BASKILI KUMAŞ) ETİKETLER; Ekseriya ürünlerin ciğerlerinde ürün, üretici, dış alımçı, üretim yeri karşı veri icra etmek veya yasal uyarı ve talimatları tüketiciye bildirmek ciğerin kullanılan bambaşka türdeki güpürlara baskı binalarak üretilen etiketlerdir. Baskılı Kumaş Etiket Çeşitleri: a) Marka Etiketi b) Yıkama Talimatı Etiketi c) Kumaş Karışım Etiketi d) Adres ve Haber Etiketi e) Barkod Etiketi f) Uyarı Etiketi. Baskılı Kumaş Etiketlerin Malzeme Çeşitleri: a) Polyester Tafta Kumaş b) Polyester Sahte Kumaş c) Polyester Saten Kumaş d) Kenar Örgülü Saten Kumaş e) Pamuklu Kumaş Baskı Teknikleri: a) Rotary Boya Baskı b) Serigraf Baskı c) Folyo Baskı. d) Baskı Kumaş Etiket Kesimleri: a) Antipatik Bölüm b) Sıcak Bölüm c) Kenar Katlama d) Ortadan Katlama e) Kelebek Katlama f) Ultra Sonic Takti ve Katlama DERİ ETİKETLER; Deri Etiketler, Deri üzerine çeşitli yöntemler ile baskı binalarak oluşturulan etiket çeşididir. Kemer Etiketi: Ekseriya denim, keten ve benzeri güpürlardan üretilmiş mamullerin üzerinde, pantolonların kemerlerinde reklam amaçlı, gâh kabile, beden ve sistem bilgilerinin verildiği etiketlerdir. Ziynet Etiketi: Ürünlerin çeşitli yerlerinde reklam ve bedii amaçlı kullanılan etiketlerdir. Malzeme Ceşitleri: Hakiki Deri ,Suni Deri, Yakma Suni Deri, Jakron, Kanapa, Nubuk, Velvet Deri Etiketlerde Kullanılan Baskı Teknikleri: Serigraf Baskı, Ofset Baskı, Frekans, Gofre, Yakma Deri Etiket Kesimleri: Giyotin Bölüm, Bıçaklı Bölüm, Lazer Bölüm Tekstil ETİKETLER: Üründe markanın reklamını salgılamak, kabile, beden, karışım, menşei, modeli veya yıkama emirını izhar etmek ciğerin kullanılır. Hatta konfeksiyon ürünlerine bezemeli görünüm karıştırmak ciğerin şeritler halinde kullanılır. Nesiç Etiket Çeşitleri : Marka Etiketi, Yıkama Talimatı, çökertme öncü Etiketi, Ziynet Etiketi, Karışım Etiketi Nesiç Etiketlerin Kalite Çeşitleri : Tafta Nesiç, Atkı Saten Nesiç, Saten Nesiç, Kenar Örgü Nesiç, Pamuklu Nesiç. Nesiç Etiketlerin Kesimleri : Antipatik Bölüm, Sıcak Bölüm, Kenar Katlama, Ortadan Katlama, Kelebek Katlama, Ultrasonik Kenar Bölüm, Lazer Bölüm, Torba fason Nesiç Etiketlere Meydana getirilen Ulama İşlemler : Kolalama, Ütü yapıştırma şeridi, Sıcak kabartma, Sıcak Şerit transferi, Torba kesimli etiketlerin ciğerinin doldurulması KARTON ETİKETLER; Kağıt ve türevi malzemelere klasik ve UV ofset, klasik ve UV serigrafi, varak (folyo) ve rotary (rulo) baskı tekniklerini kullanarak üretilen etiketlerdir. Ürünün reklamını salgılamak, ürün karşı veri icra etmek veya bezemeli amaçlı olarak kullanılabilirler. Karton etiketlere görsel güzellik karıştırmak ciğerin selefon, lak ve sıvama kadar lahika teamüllemler uygulanır. Bıçaklı, giyotin veya lazer kesimler binalarak kullanıma anık hale getirilirler. Karton etiketler yine bezemeli amaçlı ipler veya kurdelelerle dokuma ürünlerine iliştirilir. Karton Etiket Çeşitleri; çökertme Karton Etiketleri; Pantolon türü ürünlerde markanın reklamını salgılamak amacı ile kullanılan etiketlerdir. Beden Karton Etiketleri: Ürünün kabile, beden, nitelik veya sistem numaralarını çıkarmak ciğerin kullanılan etiketlerdir.

Tekstil Eleman Arayan Firmalar

Sallantı Karton Etiketleri: Ürün hakkındaki reklam, yükselmek, barkod, emir, uyarı, firma bilgisi garanti şartları ve benzeri her veri ciğerin kullanılabilir. Kuşsıkıntısız Karton Etiketleri: Genelde üst küme ürünler ciğerin ürünü muhasır türde, reklam veya ürün barkod ve bilgilerini ciğeraziz türde bir etikettir. Ocak Dokuma Karton Etiketleri : Ocak tekstili ürünlerin paketlenmesinde ve ürün hakkındaki bütün reklam ve bilgileri ulaştırmak ciğerin kullanılır KENDİNDEN YAPIŞKANLI ETİKETLER; Ürünün üzerine direkt olarak yapıştırılarak kullanılmak maksut etiketlerdir. Ürünün üzerinde devamlı kalması amaçlandığı kadar kullanmadan önce çıkartvizitılması ciğerin de üretilebilir. Bunun ciğerin çıkartmanın yapışsoyının amaca iyi seçilmesi çok önemlidir. Çıkartmanın üründen çıkartvizitıldığı bugün iz bırakmaması ciğerin özellikle güpürlara iyi üretilen çıkartmaların seçilmesi gerekir. Bazı durumlarda çıkartma etiketin çıkartvizitılmak istendiğinde altındaki malzemeyi de deforme etmesi istenebilir, bu durumda yapışsoy malzemenin çok zahmetlilü olması gerekir. Kendinden Yapışkanlı Etiketlerin Çeşitleri; a) Beden Çıkartmaları: Konfeksiyon ürünlerinde kabile ve bedenin ürünü almadan karşıdan karşıya seçilebilmesi ciğerin kullanılır. b) Reklam Çıkartmaları: Markaların reklamlarının binalması ciğerin çesitli bölgelere yapıştırılan ve kalıcı olan çıkartmalardır. Malzeme ve yapışsoyının sağlamlamlığı önemlidir. c) Haber Çıkartmaları: Her türlü ürün ciğerin, ürün karşı tüketiciyi bigilendirmek veya uyarmak için kullanılan çıkartmalardır. Çıkartma Malzeme Çeşitleri; a) Kuşe Çıkartma b) 1. Hamur Çıkartma c) Kraft Çıkartma d) Opak Çıkartma e) Şeffaf PVC Çıkartma Üretim Teknikleri; a) Serigraf Baskı b) Flexo Baskı c) Ofset Baskı Bölüm Şekilleri ; a) Giyotin Bölüm b) Pasta veya Yalın Bıçaklı Bölüm Sipariş Verirken veya Eder Dileme Ederken özen Edilmesi Gereken Noktalar: Dokuma Etiket Çeşidini, Adetini, Ebatını, Strüktürlacak çaldatmaışma üzerine Lütfen Haber Veriniz

Vasıflı Vasıfsız Tekstil İş İlanları

İplik,çilk teşrin teamüllemi uygulanmış,mergup ölçülere getirilmiş,isteğe sargılı büküm ve yan verilmiş, kullanıma anık biçimde teamüllenmiş lif topluluğudur.Ham maddelerine için, binalarına için ve yararlanma yerlerine için iplik çeşitleri üç gruba ayrılır. KARDE RİNG PAMUK İPLİĞİ Karde ring pamuk iplikleri, penye pamuk iplik üretimine için henüz kesik pamuk elyafından üretilmiş, tarama teamüllemi binalmamış pamuk ipliğidir. karde ring iplikleri penye ipliklerine için henüz düşüt kalitelidir. Bu iplikler düzgünsüz ve pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Nesiç ve örme kolünde kullanılan bu ipliklerin bükümü triko ciğerin düşüt, yapı ciğerin henüz şiddetli binalır. Karde ring ipliklerinin mukavemeti, penye ring ipliklere için henüz düşüt, open-end ipliklere için henüz yüksektir. İplik kalınlaştıkça (iplik numarası küçüldükçe) yükselmekı düşer ve iplik kaba bir binaya malik olur. Ekseriya Ne 6 ile Ne 30 ölçü arasında üretim binalır. Karde ipliklerle yapılan güpürlar düzgadlı sanlık açısından, penye ipliklerle yapılan güpürlara için henüz melundür. çerden çöpten bir kumaş binası arzederler. Gevşlahika, kaba ve tüylü bir kumaş oluştururlar. Karde iplikler penye ipliklere için bir ölçü yabancı şey ciğererdiklerinden karde mamuller penye mamullere için henüz mat ve henüz azca safi görünürler. Karde ring iplikleri, denim (blue jean), kord, havlu, spor giysi güpürları, çarşaflar, döşemelik güpürlar, mekân tekstilleri, teknik güpürlar kadar güpürların dokunulmasında kullanılmaktadırlar. Karde ring iplikleri kısaca penye ipliklerinin ıztırari olarak kullanıldığı pamuklu güpürlar dışında dokumada üretilen parçalanmamış pamuklu güpürlarda kullanılır. PENYE RİNG PAMUK İPLİĞİ Uzun ve safiha pamuk elyaflarının penye dairesinden (tarama) geçirilerek, kesik ştapel iplikçiğinde eğrilmesiyle oluşan birinci sınıf pamuk ipliğidir. Penye dairesi, şerit tevhit ve penye makinelerinden oluşur. Bu yüzden penye ipliği üretmek ciğerin vacip makine otoparkı uzun ve pahalıdır. Materyel çokça erke harcanarak teamüllenir. Bu da birinci sınıf ve henüz pahalı olan, geniş kullanıma malik penye ipliğini oluşturur. Kısaca elyaflardan arındırıldığı ciğerin ştapel diyagramı gelişmiştir. Ne 80’e denli safiha iplikler üretilebilir. Insicamlı ve okşayıcı tutumludur. Karde ipliğine için henüz safi ve homojendir. Mukavemeti henüz çokça, düzgünsüzlüğü henüz azdır. Penye ipliklerle yapılan güpürlar, karde ipliklerle yapılan güpürlara nazaran henüz yavuz ve kalitelidir. Karde ipliklerden binalamayacak güpürlar penye ipliklerle binalır. En önemli özelliği kez emici olmasıdır. Bu kullanılabilme yeteneğini arttırır. Statik elektriklenme ve piling problemi yoktur. Örme, triko, yapı güpürlarının her çeşidinde kullanılabilir. Penye ipliklerle elde edilen güpürların çok çeşitli yararlanma yerleri vardır. Kadın, kişi ve çocuk gkıyafetlerinde iç ve dış giyim ürünleri (yazlık ve kışlık), mekân tekstilinde döşemelik, perdelik örtülük ürünlerde kullanılır. OPEN-END PAMUK İPLİĞİ Zahir-uç eğirme sistemine için üretilen ipliklerdir. En çok kullanılan yöntemi rotor iplikçiliğidir.Pamuk ve pamuk tipi elyaflar kullanılabilir. Rotorun ciğerine sakıt elyafların merkezkaç kuvvetinin etkisiyle eğrilmesi sistemine dayanır. Open-end ipliğin oluşması ring ipliği ile başkalık gösterir. Temelde makine otoparkında olan değişiklıklar vardır. Open-end iplikçiliğinde besleme kız bant olarak binalır ve oluşan iplik direkt olarak bobinlenir. Kısaca ring iplikçiliğinde mevcut fitil ve bobin aşamaları Open-end iplikçiliğinde yoktur. Kaba ve meyan incelikte iplikler elde edilir. Hacimli ve tüylü bir binası vardır. Ring ipliklerine için mukavemeti düşüt ve düzgünsüzlüğü fazladır. Ne 30/1’e denli incelikte open-end iplik binalabilir. Open-end iplikler umumi olarak çok şiddetli mukavemet gerektirmeyen yüzeylerin elde edilmesinde kullanılır. Openend ipliklerin en çokça kullanıldığı güpürlar denim (jean) güpürlardır. Pamuk kaynaklı olması güpürlara emicilik kazanmıştırrmaktadır. Bunun birlikte örtme gücü, ısı tutma özellikleri, ring iplikleri ile üretilen güpürlara için henüz iyidir. Mamul bazennda Open end iplikleri yararlanmaı, ortaya çıktığı günden beri tedricen yaygınlaşmaktadır. İlk zamanlarda ağırlıklı olarak denim ürünlerde kullanılan open end iplikler, bugün birçok üründe kullanılmaktadır. Giyim kolünün dışında mekân tekstili, dekoretif güpürlar, çokça dayanım istemeyen sınai güpürlarda open end iplikler kullanılır. KAMGARN YÜN İPLİĞİ Yün iplikçiliği metodudur. Uzun ve safiha yün elyaflarının taranmasıyla ve henüz sonrasında eğrilmesiyle elde edilen birinci sınıf yün ipliğidir. Kamgarn iplikçiliğinde makine otoparkı, ştrayhgarna için çok uzundur. Taraktan sonrasında çekme, tarama, finisör ve ring eğirme makineleri vardır. Mukavemeti yavuz, düzgünsüzlük minimumdur. Üniform bir yapı vardır, elyaflar birbirine paralel ve ahenkli bir şekilde yerleşmiştir. İnce yün iplikler bu yolla elde edilir. Kamgarn yün iplikleri prensip olarak, pamuktaki penye ipliklerine benzerler. Kamgarnda da tarama teamüllemiyle kesik elyaflar döküntuzuv giderler. Bu da ipliğin kalitesini arttırır. Kamgarn ipliklerle henüz çok mevzun yüzeyli güpürlar elde edilir. Bu güpürlar safiha binalı, ince yapı ve örme ürünleridir. Bu güpürlarda doku ve desen belirgindir. Isı yalıtma özelliği ştrayhgarna için henüz azdır, bu da kesifı yapı ve hacim azlığının sonucudur. Buruşukluk gösteririler buna rağmen ütü tutma özelliği iyidir. Kamgarn ipliklerden umumiyetle kışın giyilebilen çetin ve yavuz tutumlu, birinci sınıf kıyafetler üretilir. Bunlar kişi ve hanım dış giyim ürünleridir. (Cihaz giysi, ceket, tayyör, döpyes, etek vb.) Hatta safiha örgülü güpürlar, kazaklar, kışlık bluz ürünlerinde ve çocuk giyiminde kullanılır. ŞTRAYHGARN YÜN İPLİĞİ Kısaca lif tartıı şiddetli, taranmamış yün elyaflarının ştrayhgarn teknolojisine için teamüllenmesi ile elde edilir. Kamgarn ipliklere için çok kesik bir makine otoparkı vardır. Harman-hallaç dairesinden sonrasında taraklama teamülleminden geçirilir. Taraktan fitil (ön iplik) halde cebinır ve eğrilerek iplik oluşur. Kamgarna için düşüt mukavemetli, düzgünsüz ve hacimli bir binaya sahiptir. Elyaflar iplik ortamında vürutigüzel yerleşmiştir. Lafın ve kaba görünümlü, yüzeyi pürüzlü ve tüylüdür. Ştrayhgarn iplikler yapı yüzeylerde kullanılır. Kaba ve tüylü oluşu örme kolünde yararlanmaını minimuma indirir. Ştrayhgarn ipliklerden yapılan güpürlar yumuşaklık ve hacimleri sebebiyle çok yavuz yalıtım sağlamlarlar. Bu güpürlarda doku pek belirli değildir. Süngerimsi ve yaylı bir tutuma malik olduklarından ütü tutmazlar, ancak şardonlanmaya elverişlidirler. Ştrayhgarn iplikler, kamgarnlardan henüz yavuz bir yalıtım sağlamladıkları ciğerin çetin kış şartlarında kullanılan palto, manto türü giyeceklerde ve özellikle battaniye üretiminde dolgunca kullanılırlar. Bu tarz şeylerin dışında il dokuması olan halı, kilim üretiminde kullanılırlar.

Yevmiyeli Tekstil İş İlanları

Keten bitkisinin saplarından elde edilen keten elyafından üretilen ipliklerdir. Kısaca ştapelli ve uzun ştapelli olarak dü kısıntı ayrılırlar. Kısaca ştapelli keten iplikler kaba ve kalın olmalarına rağmen uzun ştapelli iplikler safiha ve hassastır. Kısaca ştapelli iplikler hacimli bir yüzeye malik olup düzensizlikler vardır. Uzun ştapelli iplikler ise pürüzsüz ve mevzun bir yüzeye sahiptirler. Umumi olarak değerlendirilirse uzun ştapelli keten iplikler kesik ştapelli ipliklerden henüz birinci sınıf ancak henüz pahalıdır. Kısaca ştapelli iplikler genel anlamda evlerde yapışık kaba güpürların inşaında kullanılır. Uzun ştapelli iplikler safiha ve mevzun yüzeyli oldukları ciğerin henüz içli güpürların dokunmasında kullanılır. Örme kolünde ancak karışım halinde kullanılabilir. Örme ve triko kolünde saf olarak kullanılamayan keten ipliği genel anlamda yapı güpürlardan elde edilen ürünlerde kullanılır. İnce kumaş ürünleri umumiyetle yazlık kıyafetlerdir. Kaba güpürlar ise katışıksızır, ayakkabı kadar ürünlerde kullanılır. Bu tarz şeylerin dışında mekân tekstili, sililik bezleri, peçete ve mendil üretiminde ketenden faydalanılır. FLOŞ (VİSKON) İPLİĞİ Rejenere baskınüloz elyafından filament halde elde edilen ipliklere floş (rayon), ştapel haldeki elyaftan elde edilen ipliklere de viskon iplikler denir. Filament haldeki ipliklerde (floş) görünüm, tuşe ve cila kadar özellikler ipeğe misal, okşayıcı ve dökümlüdürler, statik elektriklenme ve piling açısından dert yaratmazlar. Ştapel haldeki elyaflardan yapılan iplikler (viskon) ise kocaman oranda pamuğa misal nem çeker özellik gösterir. Esenlamlığı filament iplikten henüz azdır. Bunun dışında özellikle birbirine misal çeşitli hitam teamüllemleriyle özellikleri henüz da iyileştirilebilir. Filament veya ştapel haldeki floş-viskon iplikler yapı ve örme güpürlarda çok geniş bir kullanıma sahiptir. İnce dökümlü ve fantezi güpürlar elde edilebilir, iplik özelliklerinin çoğunu aynı şekilde gösterirler. Viskon güpürlar boya baskı kadar teamüllemlere de elverişlidirler. Viskon (floş) güpürlar çok geniş kullanıma sahiptirler. özellikle mekân tekstili geçmek üzere anık giyim ve sınai alanlarda kullanılır. Özellikle şık ve dökümlü fantazi kıyafetlerin inşaında kullanımları yaygındır. Hatta üst giyimde astar olarak da kullanılır. POLİESTER İPLİĞİ Poliester elyafından üretilmiş sentetik (tam yapmacık) iplik tipidir. Yer yağı türevi olan poliester iplikler filament olarak veya ştapel elyaftan eğrilerek üretilebilirler. Filament iplikler pürüzsüz, kaygan bir yüzeye sahiptir. Kesitleri yuvarlaktır. Etkili mukavemete sahiptir. Ştapel formun mukavemeti filament biçim yakındır. Etkili esneme özelliğine malik polyester iplikler düşüt nem çekerler. Erime noktası 260 °C’dir. Termofikse edilebilme özelliği çok iyidir. Bu yüzden çok kolaylık tekstüre olur. Tekstüreli veya tekstüresiz olarak kullanılabilen poliester iplikler tekstilde önemli bir yere malik sentetik ipliklerdir. Poliester iplikleri yapı ve örme güpürların üretiminde çok geniş bir kullanıma sahiptirler. Dayanıklıdır ve esneme özelliği vardır, düşüt nem emiciliğine sahiptir. Düşüt nem emiciliği yüzünden statik elektriklenme ve piling problemi yaratır. Poliester ipliklerden elde edilen güpürların olumlu özellikleri geniş bir alanda kullanılmalarını sağlamlamaktadır. Umumi olarak bakılmış olduğunda; her türlü hanım ve kişi giyiminde, mekân tekstillerinde (perde, mefruşat vb.) ve sınai alanlarda (çadır, branda, yelken vb.) teknik tekstiller olarak kullanılmaktadır. Düzme İPLİĞİ Poliamid elyafından üretilmiş sentetik elyaftır. Sahte ve perlon geçmek üzere dü çeşidi vardır. Fakat piyasada poliamid iplikler naylon olarak bilinir. Filament iplik veya ştapel iplik olarak üretilebilir. Filament iplikler maksut boyda ve incelikte üretilebilir. Ştapel iplikler ise yün veya pamukla karışım halde kullanılırlar. Tekstüreli ve tekstüresiz olarak kullanılır. Etkili mukavemet ve elastikiyete malik naylon iplikler poliesterle alay malay tekstilde en çok kullanılan sentetik ipliklerdir. Nesiç ve örme yüzeylerde naylon iplikler sessiz adım atarına kullanılacaksa genel anlamda filament halde kullanılırlar. Ama pamuk ve yünle karıştırılarak ştapel iplik olarak da kullanılırlar. Böylece şardonlamaya elverişli güpürlar üretilebilir. Sahte güpürların önemli özellikleri dayanım formu müdafaa ve kolaylık bakımdır. Statik elektriklenme düşüktür. Fakat piling problemi vardır. Sıcaklığa karşı direnci çok şiddetli ancak ışığa dayanıklılığı kötü olan naylon ipliklerle üretilen güpürlar, sürtünme ve aşınma dayanımının şiddetli olması müstelzim yerlerde kullanılır. Özellikle safiha çorap, iç çamaşırı, mayo, spor giyim eşyaları, mekân tekstili ve bezemeli ürünlerde yararlanmaı vardır. Hatta sınai alanlarda da münteşir bir yararlanmaı vardır. AKRİLİK İPLİĞİ Yer yağı türevi olan akrilik elyafından üretilmiş sentetik (tam yapmacık) ipliklerdir. Genelde ştapel haldeki elyafın eğrilmesiyle elde edilir. Dolgun, okşayıcı tutumları ile yüne benzerler. Konstrüktif deşimlerinin oranlarında farklar olan çeşitli tipleri mevcuttur. Bunlardan en çok aşina ikisi orlon ve modakriliktir. Orlon, poliakrinitrilden elde edilen ştapel elyaflardan oluşan ipliktir. Yirmiden çokça çeşidi vardır. Modalakrilik ise özelliklerinde iyileştirilme binalmış akrilik ipliğidir. Hoppa ve hamam markajcı, ışığa ve iklime dayanıklı, hizmetı kolaylık, mücella ve çabuk kuruyan iplikler olarak bilinirler. Lüzumlu yapı gerekse örme olsun, güpürlarda münteşir olarak akrilik iplikler kullanılır. Yüne benzediğinden şardonlanmaya elverişlidir. Düşüt nem alma yeteneği statik elektriklenme ve pilling kadar problemler yaratır. Etkili ışık ve iklim şartlarına karşı direncin gerektiği yerlerdeki bütün örgü veya yapı kumaş ürünlerinde yararlanma yeri bulmuşdolaşma. Kadın veya kişi dış giyim, görev döşemelikleri, mekân tekstili (battaniye, halı, perde vb.), hacimli oluşundan dolayı özellikle kazaklarda çok kullanılır.

Son Ütücü Tekstil İş İlanları

MELANJ İPLİĞİ Derece derece renklerdeki elyafların belirlenen oranlarda karıştırılması ile elde edilen ipliklerdir. Bu prosedür bambaşka metodlarla gerçekleştirilebilir. Harman hallaç dairesinde karıştırılabileceği kadar, vigure preslı kamgarn tops veya bantlardan dublaj binalarak karıştırılır. Bir elyaf ciğerin iyi olan boyar maddenin gayrı elyaf aracılığıyla akseptans edilmemesi melanj efektini oluşturur. Üretimde kullanılacak boyalı elyaf ölçüı, iplikten maksut nitelik özelliğine için belirlenir. genel anlamda kırçıllı, nitelik değteamülimli görünümüne malik olup, dokumada ve örmede kullanılırlar. Melanj güpürlar kullanıldığı hammaddenin özelliklerini yansıtırlar. Kumaşta maksut nitelik oranları ve tonları iplik sebebiyle sağlamlanır. Renk değteamülimli ve kırçıllı görünümü vardır. Ekseriya karışım iplikler kullanılır. Melanj ipliklerle yapılan güpürların, modaya sargılı olarak bugün bugün yararlanma yerleri artmaktadır. Fakat en çok akseptans edilen yararlanma yerleri sweatshirt, t-shirt ve eşofmanlardır. Bu tarz şeylerin dışında kişi ve hanım dış giyiminde yünlü melanj ürünler kullanılmaktadır. MULİNE İPLİĞİ Farklı renklerdeki ipliklerin alay malay katlanarak bükülmesi ile oluşan ipliklerdir. Bu prosedür ya ring iplik makinesinde, farklı renkteki fitillerin çekildikten sonrasında bükülmesiyle ya da sessiz yan ipliklerin katlanmasıyla elde edilirler. Verilecek büküm ölçüı ipliğin kullanılacağı yere için ayarlanır. Muline ipliklerin üretiminde bambaşka renklerdeki aynı veya farklı elyaf türleri kullanılabilir. İpliğin özellikleri iplik üretiminde kullanılan elyafın özelliklerine sargılı olarak değişmiş olur. Birbirinden farklı elyaf türleri kullanılarak, yararlanma adına iyi özelliklerde üretilen muline iplikler yapı ve örme kumaş üretiminde kullanılır. Bu güpürlar umumiyetle bek tuşeli olup, nitelik dağılımı homojen olan yüzey görünümüne sahiptir. Muline iplik kullanılarak üretilen yapı ve örme güpürlar dayanıklı binaları haysiyetiyle aşınmaya ve sürtünmeye maruz dış giyimde ağırlıklı olarak kullanılırlar. Nesiç güpürlardan, ekip giysi, ceket, etek kadar; örme güpürlardan ise kazak hırka kadar ürünler elde edilir.