Ordu Çatalpınar Lehim Uzmanı İş İlanları

Elektronik sistemlerde bir çevrim yapmak veya parçaları birbirlerine tutturmak midein meydana getirilen işleme Lehim adı verilir. Lehim aksiyonlemi Lehim tellerinin ısıtılmasıyla mimarilmaktadır. Lehim telleri sıkıntısızımları abat bir şekilde iletir. İyi meydana getirilen bir Lehim, elektronik devrelerin sorunsuz çallıkışmasını sağlayacaktır. Piyasada lehim telleri tüp ve makara şeklinde satılmaktadır. Lehim telleri Kurşun ve Kalay’ın karışımlarından meydana hasılat. Bir lehim telinin kalay nicelikı ne denli erdemli olursa o denli kalitesi uygun olmuş olur. Lehim telindeki Kalay nicelikı çoğaldıkça erime sıcaklığı azalır ve basit erir. Bu yüzden Kalay/Kurşun karışımı ölçülerini bilmeniz lehim yaparken size faydası olacaktır. İnce aksiyonler midein 60/40, kaba aksiyonler midein 40/60 lehim telleri kullanın. İlk adetda gösterdiğimiz sayı Kalay nicelikıdır. Mafevkda da bahsettiğimiz kadar Kalay nicelikı arttıkça lehim yumuşar, basit erir ve meydana getirilen lehim henüz ak olur. Kalay 231 derecede, mermi 327 derecede erir.

Lehim Pastası Nedir?
lehim pastasıLehim pastası selim bir lehimleme yapmak midein müstelzim malzemelerden bir tanesidir. Lehim pastasının kullanılmasının amacı zait ısınmadan meydana gelen oksitlenmeleri önlemektir. Lehim mimarilacak yerde bizlerin göremeyeceği yağ tabakası vardır. Lehim pastaları sayesinde bu yağ tabakları temizlenir. Lehim pastasının lehim mimarilacak bacağın veya telin her alegori dağılmasına dikkat edilmelidir. Piyasada satılan lehim tellerinin çoğu pastalıdır fakat temelı zamanlarda bunlar kifayetli olmamaktadır. Bedelı da çok erdemli olmadığından bütün elektronikçilerin alet çantalarında bulunması müstelzim bir malzemedir.

Lehim Teli Nedir?
lehim teli

Lehimleme aksiyonleminde tüketilen alaşımın lif halidir. Piyasada lafın ve narin lehim telleri taraf allıkır. Projeye göre lafın yahut narin lehim teli seçimleri bileğaksiyonebilir. Sözın lehim tellerinin erimesi ve lehimlenmesi azıcık henüz dönem allıkır. Elektronik devrelerde lehimleme midein çoğunlukla %40 nicelikında kalay bulunan lehim telleri tercih edilir. Sac lehimleme aksiyonlemlerinde bu ölçü çoğunlukla %60 olur.

Lehim Pompası ve Lehim Sökme
lehim pompasıYanlış bölgeye uygulanan ve hatalı olan lehimlerde lehim sökme aksiyonlemi gerçekleştirilir. önceki lehimi sökmek midein dü farklı beceri vardır. Birincisi, skolastik lehim havya ile ısıtılır ve lehimlenen parçalar birbirinden ayrılır. İkinci teknikte ise lehim pompası sayesinde lehim vakumlanarak çekilir. Lehim Pompası, vakumlama aksiyonlemi yaparak skolastik lehimin bulunmuş olduğu yerden sökülmesini sağlar.

Havya Nedir?
havyaLehimleme yapmanın eğer olmazsa olmazlarından biri doğal ki bile lehim yapmak midein kullandığımız havyadır. Lehim yapmak midein kullandığımız lehim telini eritmek midein erdemli bir ısıya ihtiyaç vardır. Havyalara yaklaşık olarak 200 ila 500 denli ısı yayabilecek bir şekilde üretilmektedir. Havyaların canleri ise 5 Watt’tan başlayıp 300 Watta denli çıkmaktadır.15 Watt ve yöreındaki havyalara baskı devrede çok narin hatlarda kullanılır. 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır. çoğunlukla çevrim lehimleme ve elektronik sütsüz lehimleme aksiyonlerinde kullanılır ve çok tercih edilir. Havya ile ilgili henüz zait bilgiye erişmek midein Havya Nedir? makalemize gözatabilirsiniz.

Lehimlerde Kullanılabilen Metaller
Kalay(Sn) – Kursun(Pb) – Gümüş(Ag) – Falr(Cu) – Antimon(Sb) – Bizmut(Bi) – İndiyum(In)

Lehimlemenin Püf Noktaları
Lehim mimarilacak taraf bir güzel temizlenmelidir.
Falr plaket paslanmaması midein lehimlemeden elden önce zımparalanmalıdır.
Lehimler lehim mimarilacak malzemeye göre ve birinci sınıf kullanılmalıdır.
Havya ucu her dönem midein ak halde bulunmalıdır.
İhtiyaca göre havyanın sıcaklığını ayarlayınız.
Yeteri denli lehim kullanılmalı ve lehim yapıldıktan sonra biraz parçalar oynatılmadan bekletilmeli.
Baskı çevrim üzerinde lehim mimariyorsanız havyayı zait tutmanız baskı devreyi kaldırabilir.
Bir lehimlemenin uygun mimarilmış olduğunu ışıldayan ve ak görüşünden, süssüz ve pürüssüz olmasından anlayabilirsiniz.