Ovayenice Eleman Aranıyor

Adayın bunu sorması o kurumda uzun süre çkırmızıışmak istediğini ve işlemin zor etrafını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak yerine gelişim ve bileğişlemimle esasa çıkmayı yeğleme fail eşhas işlemin zorlayıcı etrafını öğrenip ona bakılırsa hazırlanmak gerek. Doğal ki bu soruya verilen cevap karşıtsında talibin ağırlıkndığı büyüklenme ve gidişat da çok önemlidir. İşin zorlayıcı taksimmlerini öğrendikten sonrasında “Ben her kaviğu aşarım, bunlar zorluk mu, bence çok kolayca” tarzında cihetıtlar nahak özgüveni ve güçlü egoyu yansıtır ve işleme alım mütehassısının kafasında soru işlemaretleri oluşturur. Aday, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek yerine zorlukla esasa çıkabilmek muhtevain neler yapabileceğini, daha önce ömürış evetğu konkre zorluklarla esasa çıktığı örnekleri bile paylaşarak aktarmalıdır.

Çkırmızıışacağım çağ ve çkırmızıışma koşullarından bahseder misiniz?
Adayın bunu sorması gelecekte çkırmızıışmayı rüya etmiş olduğu kurumu ve çkırmızıışma arkadaşlarını tanımaya hevesli bulunduğunu gösterir. Doğal bir bile bu işlemi ne kadar çok istediğini… Adayın bu probleminin cevabı karşıtsında ağırlıknacağı gidişat ve tavırlar da mülakatı yaratıcı işleme alım mütehassısına talibin elbette bir ortamda çkırmızıışmak istediğine üzerine bilgiler verir. Adayın kafasında canlandırdığı organizasyon ve taksimmle gerçeğin ne kadar uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çkırmızıışma koşulları talibin işlemle müntesip bilmesi müstelzim en ciddi konulardan birisidir. Çkırmızıışma koşullarıyla müntesip “Çkırmızıışma süresinin ne kadarı ofiste ve ne kadarı sahada geçecek? İş sadece ofiste mi örgülacak yoksa iş seyahatleri bile düzenlemek gerekecek mi, gerekli ise dar muhtevai mi dar dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” tarzında sorularla vukuf kırmızıınmalıdır.

Anahtar performans göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu probleminin amacı esasvurulan pozisyonun esasarı kriterleri şu demek oluyor ki “Bu pozisyonda vazife meydan kişinin esasardım diyebilmesi muhtevain neler yapması gerektiği” üzerine vukuf edinmektir. Adayın işlemi fiilen istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Aday kafasında işleme kırmızıınmayı çoktan aşmış ve işleme esasladıktan sonrasında elbette sükselı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla namzet esasarı yönelimi güçlü ve arzulu bir namzet bulunduğunu da işleme alım mütehassısına göstermiş olur. Diğer yandan esasvurmuş olduğu pozisyonla müntesip performans kriterlerini öğrenen namzet pozisyonun kendisine ne kadar mütenasip bulunduğunu, pozisyondan beklenenleri karşıtlayıp karşıtlamayacağını ferdî olarak da bileğerlendirmiş olur.

Bir sene sonrasında benden neleri esasarmamı bekliyorsunuz?
Adayın bu soruyu sorması işlemi uzun vadeli gördüğünü gösterir. İşe alım mütehassısının vereceği cevaba bakılırsa ve namzet kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine üzerine izlenim yaratma imkanı bulur. İşe alım mütehassısı bu mevzuda safi ve açıklayıcı vukuf veremezse bile talibin organizasyon üzerine izlenimi menfi olacaktır. Kısaca esasvurulan durum muhtevain esasarı beklentisinin ne olduğunun cevabını işleme alım mütehassısı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, vazife tanımı ve anahtar esasarı göstergelerinin neler olduğunun safi olmadığını gösterir. Çkırmızıışanlamış olurından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun sükselı olması beklenemez.