Rize İkizdere Böcekbilimci

Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyici fen dalıdır.[1] Uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci adı verilir.

Hayvanlar âleminin en kalaba sınıfı olan böcek (Latince: insecta), 700.000’i aşkın malum tsemere yerı dizi en az o derece teşhismlanmamış böcek tsemereü kapsar. Böylesine gönç bir tür çeşitliliği gösteren böcekler, doğal olarak kişi yaşamında öbür hayvanlardan çok daha muhteşem bir ögönen taşır.

Biyolojinin başka alanları kabil entomoloji bile birsonsuz ast dala (ekoloji, etoloji, fizyoloji, sistematik entomoloji vs.) ayrılmıştır. Bu ast dalların çoğunda hem uygulamalı, hem bile yalnızca açıklıkştırmaya müteveccih çkırmızıışmalar gestaltlır. Uygulamalı entomoloji çkırmızıışmaları böcekleri zararları ve yararları açısından incelerken kuramsal araştırmaların amacı, eksiksiz böceklere ilgili kök detayları toplamaktadır. Uygulamalı entomoloji, toprak ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği ile ormancılık kabil alanlarla yakından ilişkilidir.

Bugün çağdaş entomoloji çkırmızıışmalarının odak noktası hâlâ taksonominin teşhismlama evresindedir ve Pulkanatlılar (Latince: lepidoptera) takımından kelebekler ve güveler kabil en yeğin incelenmiş gruplarda de devamlı yeni türler teşhismlanmaktadır. Larva ve erişhınç biçimleri birbirinden çok farklı olan eksiksiz mebdekalaşemtiaı böceklerin erişkinleri haricinde böceklerin avlu evrelerini tarif etmek ekseri son ayar sinerjitür.