Sakarya Adapazarı Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kemiksiz cevap, dikmetan çeşitli eşyalar yaratıcı ve ağaç teamülleri ile meşguliyetan zanaatkardır. Ağzehirn tabii ya da teamüllenmiş haline zımparalama, maktu, biçme kadar teamüllemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun cevapını katlamaktadır. Marangozun kim başüstüneğu sorusunu tam olarak anlayabilmek sinein ne iş yapmış olduğunı, hizmet ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Yer ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek bapdan pencereye, mobilyadan bezgi eşyalarına sağlam çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna cevap olarak gösterilen zanaatkarların mebdelıca görevi, hem kullanışlı hem bile göze seslenme eden nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan mobilya üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere sağlam çok yerde hizmet yaratıcı zanaatkarların çaldatmaıştıkları yere bentlı olarak hizmet ve sorumlulukları bileğteamülmektedir. Ancak umumi olarak görevleri arasında şunlar adetlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye reva olarak kullanılacak ürüne hüküm verir ve bu ürüne reva kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün kalıbını ya da tasavvurını belirler ve bu tasavvur ya da kalıp doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde örgülacak teamüllemleri kolaylaştırmak üzere teamülaretlemeler yapar.
Tahtaları dal gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye reva forma sokar ve biçimlendirir. Henüz sonrasında zımparalama, oluk menfez, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması yalnızçlanan nesneye reva olarak teamüllemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida kadar malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. teamüllemler bile hayat sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle inşaat kesimünde çaldatmaışan marangozlar çatıların, ağaç döşemelerinin, kapı, pencere ve merdivenlerin inşbirliından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin hizmetını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini tutmak da görevlerindendir.
Marangoz Yetişmek İçin Ne Eğitimi Iletilmek Gerekir?
Marangoz tamamlanmak sinein hangi okula gidilmeli sorusunun en kemiksiz cevapı hayat liseleridir. Bu mesleği tutmak isteyen zevat, Ortaöğretim Geçiş Sınavı (LGS) olarak adlandırılan imtihan sonrası mesleksel ve fen liselerin, küçük asya hayat liselerinin, endüstri hayat liselerinin ve çok programlı küçük asya liselerinin Möble ve Dekorasyon bölümlerinde eğitim almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin tarafı gün özellikle mobilya atölyeleri ilkin tamamlanmak üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler bile verilmektedir. Lise eğitimini başarıyla tamamlayarak Möble ve Dekorasyon kısmınden mezun olan kişilere hayat lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak hizmet yapabilmektedir. Ancak marangoz kesinlikle olunur sorusunun biricik cevabı hayat eğitimi veren okullardan mezun tamamlanmak bileğildir. Lise kurumlarının ilgili bölümlerinde mesleksel eğitim alarak marangoz olmanın tarafı gün bir usul elan bulunmaktadır. Yetişek elde etmek isteyen azami koca sayısının toplanması koşşanlı ile Ulusal Yetişek Bakanlığı’na bentlı mesleksel eğitim merkezlerinin, yetişgaraz eğitim merkezlerinin ve sanat okullarının doğramacılık kısmınde bile mesleksel eğitimler verilmektedir. Verilen marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak kabul edilmektedir. Çıraklık eğitimine mebdelayabilmek sinein en azca beş mezunu tamamlanmak gerekmektedir. 14 ila 19 yaş arasında, elan önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek sinein açılan mesleksel eğitim kurslarına mebdevurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleksel eğitime taşlıklabilmek sinein kişinin dirimlik durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı teamüllere elverişli olması gerekmektedir. Bunu tarafı gün eğitimde en önemli şgeri, bünyesinde çaldatmaışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayıcı kişilerin eğitim süresi, kişilerin bitirme durumlarına nazaran bileğteamülmektedir. İlkokul mezunları 3 sene eğitim aldatmaırken, lise mezunları 1,5 sene eğitim almaktadır. Çıraklık eğitimini mebdearı ile tamamlayan kişilere eğitim nihayetinde kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası kesinlikle karşıır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası tamamlanmak sinein ne örgülmalı sorusuna iki farklı cevap verilebilmektedir. Liselerin ilgili bölümlerinde eğitim elde etmek ya da ilköğrenim sonrası açılan hayat kurslarında eğitim elde etmek gerekmektedir.

Marangoz Yetişmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Marangoz tamamlanmak sinein ne lüzumlu sorusunun en önemli cevapı en azca beş mezunu tamamlanmak ve bu mesleği namına getirebilecek yeterliliğe ehil başüstüneğunuzu gösteren belgeye ehil olmaktır. Liselerin Möble ve Dekorasyon bölümlerinden mezun olanların aldığı hayat lisesi diploması ya da Ulusal Yetişek Bakanlığı’na bentlı mesleksel eğitim merkezlerinde maruz çıraklık eğitimi sonrası aldatmaınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun tarafı gün kalfalık sonrası kendi atölyelerini düzenlemek isteyenlerin iki sene süren kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Diploma ya da mesleksel yeterlilik belgesi dışında marangozluk tutmak isteyen kişilerin oba delik koordinasyonunun faik, feza ve şekil algısının sağlıklı, mesleği icra edebilecek fiziki güç ve esenalüvyona ehil, titiz ve titiz olması gerekmektedir. Mesleksel eğitim merkezlerinde çıraklık eğitimi alacak kişilerde en azca beş mezunu olmasından sonrasında özen edilen ilk kriter, fiziki esenlığının mesleği yapmaya elverişli olmasıdır. Ayrıca kişiden, mesleği esnasında kullanacağı malzemelerin ve fasılaç gereçlerin teamüllevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kesimünde hizmet yapanların yaratıcılık seviyelerinin bile faik olması beklenmektedir.