Sakarya Akyazı Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanat erilarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp tekrar fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Daha ılımlıçağ’da, Avrupa’da kiliz şairleri, okudukları dü şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. Değersiz kızların da kendi aralarında oynarlarken, il çabukluğu gösterileri yapmalarına şahit olmuşsunuzdur. Fakat onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine elbet ulaşamazlar. çünkü profesyonel hokkabazlar, kendi aralarında kesif kesif ve uzun süre antrenman yapar, çok çeşitli hünerleri tekrar tekrar görgü ederler. çağcıl hokkabaz, seyirciyi hayretler zarfında bozmak kucakin en mümteni nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan yanarca üzere… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli evetğu derece, yaratıcı kabiliyete mevla bir sanat eridır. O. hem gülünç hem de şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve temel kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların sahne gösterilerinde kullandığı yuvarlak kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan temel kelimesi ise oynayan demeına hasılat. Ahali çubukluğu ile birtakım marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne yeltenmek, TDK namzetk demeı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.