Sakarya Arifiye Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kupkuru cevap, dikmetan çeşitli eşyalar fail ve ağaç alışverişleri ile meşguliyetan zanaatkardır. Ağüzücün doğal ya da alışverişlenmiş haline zımparalama, maktu, biçme gibi alışverişlemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun cevapını zıtlamaktadır. Marangozun ki olduğu sorusunu tam olarak anlayabilmek muhtevain ne iş yaptığını, fariza ve sorumluluklarının neler bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Uhde ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek kapıdan pencereye, mobilyadan ziynet eşyalarına pek çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna cevap olarak gösterilen zanaatkarların başlangıçlıca görevi, hem kullanışlı hem de göze seslenme fail nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan möble üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere pek çok yerde fariza fail zanaatkarların çkızılıştıkları yere bandajlı olarak fariza ve sorumlulukları değalışverişmektedir. Ancak umumi olarak görevleri arasında şunlar nüshalabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye yarar olarak kullanılacak ürüne karar verir ve bu ürüne yarar kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün kalıbını ya da tasavvurını belirler ve bu tasavvur ya da kalıp doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde kuruluşlacak alışverişlemleri kolaylaştırmak amacıyla alışverişaretlemeler yapar.
Tahtaları şube gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye yarar forma sokar ve biçimlendirir. Henüz sonrasında zımparalama, oluk açım, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması ammaçlanan nesneye yarar olarak alışverişlemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida gibi malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. alışverişlemler de hayat sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle inşaat kesimünde çkızılışan marangozlar çatıların, ağaç döşemelerinin, kapı, gözenek ve merdivenlerin inşkakımından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini edinmek da görevlerindendir.
Marangoz Olgunlaşmak İçin Ne Eğitimi Yutmak Gerekir?
Marangoz tutulmak muhtevain ne okula gidilmeli sorusunun en kupkuru cevapı hayat liseleridir. Bu mesleği edinmek talip zevat, Lise Geçiş Imtihanı (LGS) olarak adlandırılan sınav sonrası mesleksel ve yol liselerin, anadolu hayat liselerinin, uran hayat liselerinin ve çok programlı anadolu liselerinin Möble ve Dekorasyon taksimmlerinde eğitim bilimi almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin huzurı dizi özellikle möble atölyeleri ilkin tutulmak üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler de verilmektedir. Lise eğitimini sükseyla tamamlayarak Möble ve Dekorasyon kısmınden mezun olan kişilere hayat lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak fariza yapabilmektedir. Ancak marangoz nasıl olunur sorusunun uslu cevabı hayat eğitimi veren okullardan mezun tutulmak değildir. Lise kurumlarının dayalı taksimmlerinde mesleksel eğitim bilimi alarak marangoz olmanın huzurı dizi bir hat elan bulunmaktadır. Yetişek almak talip azami kişi saykaloriın toplanması koşulu ile Ulusal Yetişek Bakanlığı’na bandajlı mesleksel eğitim bilimi merkezlerinin, yetişgaraz eğitim bilimi merkezlerinin ve sanat okullarının doğramacılık kısmınde de mesleksel eğitimler verilmektedir. Maruz marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak ikrar edilmektedir. Çıraklık eğitimine başlangıçlayabilmek muhtevain en az ilkokul mezunu tutulmak gerekmektedir. 14 ila 19 yaş arasında, elan önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek muhtevain oluşturulan mesleksel eğitim bilimi kurslarına başlangıçvurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleki eğitime sertlabilmek muhtevain kişinin esenlik durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı alışverişlere elverişli olması gerekmektedir. Bunu huzurı dizi eğitimde en önemli şarka, bünyesinde çkızılışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayan kişilerin eğitim bilimi süresi, kişilerin izin durumlarına nazaran değalışverişmektedir. İlkokul mezunları 3 sene eğitim bilimi kızılırken, lise mezunları 1,5 sene eğitim bilimi almaktadır. Çıraklık eğitimini başlangıçarı ile mütemmim kişilere eğitim bilimi sonunda kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası nasıl alınır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası tutulmak muhtevain ne kuruluşlmalı sorusuna iki farklı cevap verilebilmektedir. Liselerin dayalı taksimmlerinde eğitim bilimi almak ya da ilköğretim sonrası oluşturulan hayat kurslarında eğitim bilimi almak gerekmektedir.

Marangoz Olgunlaşmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Marangoz tutulmak muhtevain ne lazım sorusunun en önemli cevapı en az ilkokul mezunu tutulmak ve bu mesleği namına getirebilecek yeterliliğe iye olduğunuzu gösteren belgeye iye olmaktır. Liselerin Möble ve Dekorasyon taksimmlerinden mezun olanların aldığı hayat lisesi diploması ya da Ulusal Yetişek Bakanlığı’na bandajlı mesleksel eğitim bilimi merkezlerinde maruz çıraklık eğitimi sonrası kızılınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun huzurı dizi kalfalık sonrası kendi atölyelerini fethetmek isteyenlerin iki sene süren kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Icazetname ya da mesleksel yeterlilik belgesi haricinde marangozluk edinmek talip kişilerin ülke nazar koordinasyonunun faik, feza ve şekil algkaloriın berk, mesleği icra edebilecek fiziki güç ve katkısızlığa iye, titiz ve titiz olması gerekmektedir. Mesleki eğitim bilimi merkezlerinde çıraklık eğitimi algı kişilerde en az ilkokul mezunu olmasından sonrasında uyanıklık edilen ilk kriter, fiziki katkısızlığının mesleği yapmaya elverişli olmasıdır. Antrparantez kişiden, mesleği sırasında kullanacağı malzemelerin ve fasılaç gereçlerin alışverişlevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kesimünde fariza yapanların yaratıcılık seviyelerinin de faik olması beklenmektedir.