Sakarya Sapanca Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanat erilarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp yine fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Daha Midiçağ’da, Avrupa’da çalgı şairleri, okudukları iki şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. Değersiz kızların da kendi aralarında oynarlarken, aşiret çabukluğu gösterileri yapmalarına şahit olmuşsunuzdur. Fakat onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine şüphesiz ulaşamazlar. çünkü profesyonel hokkabazlar, kendi aralarında sık sık ve uzun müddet alıştırma yapar, çok çeşitli hünerleri yine yine tecrübe ederler. çağdaş hokkabaz, seyirciyi hayretler zarfında bozmak sinein en mümteni nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan meşale kadar… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli başüstüneğu denli, yaratıcı yeteneğe sahip bir sanat eridır. O. hem gülünç hem bile şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve temel kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların oyun gösterilerinde kullandığı toparlak kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan temel kelimesi ise oynayan medlulına gelir. Il çubukluğu ile kimi marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne düşünmek, TDK namzetk medlulı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.