Samsun Kavak Palyaço İş İlanları

Palyaço, İtalyanca (Pagliaccio) kökenli bir sözcük olup, Türk Zeban Kurumuna göre teşhismı; “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, utanmaü aşırı ve komik biçimde boyalı aktris.” şeklindedir.

İlk görülüşü MÖ 1600’lere müstenit palyaçoluk, bugün dünyanın birbunca isabetli bir zanaat dalı olarak algılanmakta olup, zevküsefa ve çocuk kavramlarıyla beraberinde hatıralmaktadır. Temelı kaynaklara göre 18. yüzyıla derece saraylarda palyaço (ya da soytarı) bulundurulması geleneği sürdürülmüştür.

Palyaçolar, grotesk görünümüyle kişiliklendirilmiş, komik tipli sanat erilardır. Bunu tedarik etmek derunin, renkli ve abartılı peruklar, değiştirilmiş biçemde makyajlar, olağandışı yüce ayakkabılar ve acayip kostümler kullanılır. Amerikalı sosyolog Peter Berger, bu mevzuyla dayalı olarak; “Bu maskaralık ve şaklabanlıkların, kült ve sihir kabil, adam topluluğunun bazı yoğun gereksinimlerinı alegori getirmesi mantıklı görünüyor.” demektedir.[1] Bu nedenle palyaçoluk, fiziki başarım gerektiren eğitimin bir parçası olarak ikrar edilmektedir. İlk palyaçoluk türlerine Antika Yunanistan’da, İtalyan çıkmaz tiyatrosunda (Commedia dell’Arte), Fransız kökenli pandomim ve Japon Kabuki geleneklerinde ve Avrupa’da rastlanmaktadır. Türkiye tarihinde de Osmanlı’da padişahı eğlendiren “dalkavuk” vb. kişilikler görülür.

Umumi olarak çtuzakışma alanları sirkler olan palyaçolar, bunun dışında sokaklarda, özel toplantılar, davetler, zevküsefa ve fırka vb. oluşumlarda, şirket teşhistımlarında aktiflik gösterirler. İtalya’da “Arlecchino” (Harlequin) karakteri, aşk sebebiyle başı dertten kurtulmayan bir çocuk rolüyle ün kazanmıştır. İngiltere’de William Kempe ve Robert Armin ile belirginleşen palyaçoluk zanaatı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse de (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino kabil), umumi olarak biçimsel tadil göstermemiştir. İngiltere’de doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie Chaplin ise, önce Avrupa’ya, sonra da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir öz yapı oluşturmuşdolaşma.[2]

Dayak ziftlenmek, yağmak, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler üretmek palyaçoların doğasında vardır, alelade olaylardır. Gösterileri genellikle 5-10 zaman sürer. Sirklerde ise mabeyin gösteriler derunin 1-3 zaman süreyle geçiş oyunları sergilerler.