Şanlıurfa Halfeti Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanatçılarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp gene fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Henüz Ortaçağ’da, Avrupa’da hasır otu şairleri, okudukları iki şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. Bayağı kızların da kendi aralarında oynarlarken, baskı çabukluğu gösterileri yapmalarına tanık olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine zahir ulaşamazlar. Zira hevesli hokkabazlar, kendi aralarında kesif kesif ve uzun müddet alıştırma yapar, çok çeşitli hünerleri gene gene deneme ederler. Modern hokkabaz, seyirciyi hayretler zarfında boşamak yürekin en olmayacak nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan yanarca kabilinden… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli evetğu denli, yaratıcı kabiliyete ehil bir sanatçıdır. O. hem gülünç hem de şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve baz kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların sahne gösterilerinde kullandığı yuvarlak kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan baz kelimesi ise oynayan anlamına hasılat. Etki çubukluğu ile kimi marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne yeltenmek, TDK namzetk anlamı nedir? Hokkabaz kime denir tüm detayları ile derledik.