Sayalar Eleman Aranıyor

Talibin bunu sorması o kurumda uzun müddet çkırmızıışmak istediğini ve sorunin rahatsızlık taraflarını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak adına aksiyon ve bileğsorunimle kafaa çıkmayı tercih eden zevat sorunin zorlayıcı taraflarını öğrenip ona nazaran hazırlanmak icap. Doğal ki bu soruya verilen karşılık zıtsında adayın takındığı vaziyet ve reviş da çok önemlidir. İşin zorlayıcı taksimmlerini öğrendikten sonrasında “Ben her şiddetliğu aşarım, bunlar müşkül mu, bence çok zorlamasız” tarzında canipıtlar nahak özgüveni ve güçlü egoyu yansıtır ve sorune gurur kompetanının kafasında istifham sorunaretleri oluşturur. Namzet, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek adına zorlukla kafaa çıkabilmek derunin neler yapabileceğini, henüz önce ömürış evetğu somut zorluklarla kafaa çıktığı örnekleri bile paylaşarak aktarmalıdır.

Çkırmızıışacağım fasıl ve çkırmızıışma koşullarından bahseder misiniz?
Talibin bunu sorması gelecekte çkırmızıışmayı hülya ettiği kurumu ve çkırmızıışma ihvanını tanılamamaya hevesli bulunduğunu gösterir. Doğal bir bile bu soruni ne denli çok istediğini… Talibin bu probleminin cevabı zıtsında takınacağı reviş ve tavırlar da mülakatı karşılayıcı sorune gurur kompetanına adayın nasıl bir ortamda çkırmızıışmak istediğine dair bilgiler verir. Talibin kafasında canlandırdığı büyüklenme ve taksimmle gerçeğin ne denli uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çkırmızıışma koşulları adayın sorunle ait bilmesi müstelzim en kritik konulardan birisidir. Çkırmızıışma koşullarıyla ait “Çkırmızıışma süresinin ne denliı ofiste ve ne denliı sahada geçecek? İş yalnızca ofiste mi kuruluşlacak yoksa iş seyahatleri bile düzenlemek gerekecek mi, lazım ise el deruni mi el dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” tarzında sorularla marifet kırmızıınmalıdır.

Anahtar performans göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu probleminin amacı kafavurulan pozisyonun kafaarı kriterleri şu demek oluyor ki “Bu pozisyonda fariza saha kişinin kafaardım diyebilmesi derunin neler yapması gerektiği” hakkında marifet edinmektir. Talibin soruni filvaki istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Namzet kafasında sorune kırmızıınmayı çoktan aşmış ve sorune kafaladıktan sonrasında nasıl başarılı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla aday kafaarı yönelimi güçlü ve istekli bir aday bulunduğunu da sorune gurur kompetanına göstermiş olabilir. öbür taraftan kafavurduğu pozisyonla ait performans kriterlerini öğrenen aday pozisyonun kendisine ne denli usturuplu bulunduğunu, pozisyondan beklenenleri zıtlayıp zıtlamayacağını bireysel olarak da bileğerlendirmiş olabilir.

Bir sene sonrasında benden neleri kafaarmamı bekliyorsunuz?
Talibin bu soruyu sorması soruni uzun vadeli görmüş olduğunü gösterir. İşe gurur kompetanının vereceği cevaba nazaran ve aday kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine dair izlenim yaratma imkanı bulur. İşe gurur kompetanı bu mevzuda kupkuru ve açıklayıcı marifet veremezse bile adayın büyüklenme hakkında izlenimi olumsuz olacaktır. Doğrusu kafavurulan konum derunin kafaarı beklentisinin ne olduğunun cevabını sorune gurur kompetanı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, fariza tanılamamı ve anahtar kafaarı göstergelerinin neler olduğunun kupkuru olmadığını gösterir. Çkırmızıışanlamış olurından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun başarılı olması beklenemez.