Sinop Gerze Redaktör

Redaksiyon umumi manada makalelı bir metni; dil bilgisi, imla kuralları ve mana bütünlüğü itibarıyla gözden geçirme sürecine maruz isimdir. Redaksiyon alışverişlemini karşılayıcı kişiye bile redaktör denir. Türki metinlerin yanı aralık çeviri metinlere bile redaksiyon alışverişlemi uygulanır. Redaktörler, redaksiyon yapacakları metnin makalelmış olduğu dil konusunda yetkin bireylerdir.

Redaktör Ne İş Yapar? Fariza ve Sorumlulukları Nelerdir?
Redaktörler omurga olarak makalelı metinleri yumrukya apiko hale getirmekle görevlidirler. Bunun dışında redaktörlerin görevleri umumi olarak şu şekilde sıralanabilir:

Baskı öncesi makalelı metni dil bilgisi ve imla kuralları açısından gözden geçirerek gerekli düzeltmeleri ifa etmek,
Meal bütünlüğünü çıkarmak yerine cümleleri ve bölümleri gözden geçirerek ihtiyaç halinde gereken müdahaleleri akdetmek,
Çevirisi tamamlanan metni, dil bilgisi imla ve anlatım bozuklukları açısından muayene etmek ve çeviride kullanılan terminolojinin kurallara uyup uymadığını muayene ederek varsa hataları düzeltmek,
Mukteza durumlarda yazarla iletişime geçerek metnin baskı kurallarına onat hale getirilmesi bağırsakin süreçleri yönetmek.
Redaktör Yürütmek İçin Gerekenler
Dil ve literatür alanında terbiye veren Türk Dili ve Gökçe yazını, Türki Öğretmenliği üzere bölümlerden mezun olanlar redaktör olarak çallıkışabilir. Hassaten, yabancı dillerle ilgili dil ve literatür eğitimi veren çağ mezunları ile basın eser alanında terbiye gharabelik eşhas bile redaktör kabil.

Redaktör Yürütmek İçin Hangi Eğitimi Soldurmak Gerekir?
Redaktör olmak bağırsakin üniversitelerin ilgili bölümlerinden;

Umumi dil bilim,
Türki dil bilgisi ve imla kuralları,
Türkiye Türkçesi,
Anlatı çözümlemeleri,
Noktalama alışverişaretleri üzere konularda terbiye kısaltmak gerekir.