Şırnak Uludere Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kemiksiz yanıt, dikmetan çeşitli eşyalar karşılayıcı ve ağaç ustalıkleri ile mücadelean zanaatkardır. Ağkötün katıksız ya da ustalıklenmiş haline zımparalama, kesin, biçme kabilinden ustalıklemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan eşhas marangoz kimdir sorusunun yanıtını zıtlamaktadır. Marangozun kim başüstüneğu sorusunu tam olarak anlayabilmek ciğerin ne iş yapmış olduğunı, misyon ve sorumluluklarının neler bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Işlev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek bapdan pencereye, mobilyadan cıcık eşyalarına katı çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna yanıt olarak gösterilen zanaatkarların saksılıca görevi, hem kullanışlı hem bile göze hitap fail nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan mobilya üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere katı çok yerde misyon karşılayıcı zanaatkarların çtuzakıştıkları yere bandajlı olarak misyon ve sorumlulukları bileğustalıkmektedir. Ancak umumi olarak görevleri ortada şunlar skorlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye amelî olarak kullanılacak ürüne karar verir ve bu ürüne amelî kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün sözıbını ya da maksatını belirler ve bu maksat ya da kalıp doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde mimarilacak ustalıklemleri kolaylaştırmak amacıyla ustalıkaretlemeler yapar.
Tahtaları kol gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye amelî forma sokar ve biçimlendirir. Elan sonrasında zımparalama, oluk teftih, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması fakatçlanan nesneye amelî olarak ustalıklemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida kabilinden malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. ustalıklemler bile okul sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle yapım kolünde çtuzakışan marangozlar çatıların, ağaç döşemelerinin, kapı, cam ve merdivenlerin inşbeyından ve tamiratından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini yapmak da görevlerindendir.
Marangoz Yapmak İçin Ne Eğitimi Girmek Gerekir?
Marangoz geçmek ciğerin ne okula gidilmeli sorusunun en kemiksiz yanıtı okul liseleridir. Bu mesleği yapmak isteyen eşhas, Lise Geçiş Imtihanı (LGS) olarak adlandırılan imtihan sonrası mesleki ve fen liselerin, rum okul liselerinin, sanayi okul liselerinin ve çok programlı rum liselerinin Möble ve Dekorasyon bölümlerinde eğitim almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin cepheı gün özellikle mobilya atölyeleri başta geçmek üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler bile verilmektedir. Ortaöğretim eğitimini başarıyla tamamlayarak Möble ve Dekorasyon kısmınden izinli olan kişilere okul lisesi diploması verilmektedir ve bu eşhas, teknisyen unvanı ile marangoz olarak misyon yapabilmektedir. Ancak marangoz kesinlikle olunur sorusunun nazar boncuğu cevabı okul eğitimi veren okullardan izinli geçmek bileğildir. Ortaöğretim kurumlarının ait bölümlerinde mesleki eğitim alarak marangoz olmanın cepheı gün bir teknik henüz bulunmaktadır. Eğitim bilimi yutmak isteyen azami koca saykaloriın toplanması koşulu ile Ulusal Eğitim bilimi Bakanlığı’na bandajlı mesleki eğitim merkezlerinin, yetişhınç eğitim merkezlerinin ve sanat okullarının doğramacılık kısmınde bile mesleki eğitimler verilmektedir. Verilen marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak ikrar edilmektedir. Çıraklık eğitimine saksılayabilmek ciğerin en azca ilkokul mezunu geçmek gerekmektedir. 14 ila 19 yaş ortada, henüz önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek ciğerin açılan mesleki eğitim kurslarına saksıvurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleki eğitime sertlabilmek ciğerin kişinin sıhhat durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı ustalıklere elverişli olması gerekmektedir. Bunu cepheı gün eğitimde en önemli şpeş, bünyesinde çtuzakışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayıcı kişilerin eğitim süresi, kişilerin izin durumlarına bakılırsa bileğustalıkmektedir. İlkokul mezunları 3 sene eğitim tuzakırken, ortaöğretim mezunları 1,5 sene eğitim almaktadır. Çıraklık eğitimini saksıarı ile mütemmim kişilere eğitim böylece kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası kesinlikle cebinır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası geçmek ciğerin ne mimarilmalı sorusuna dü farklı yanıt verilebilmektedir. Liselerin ait bölümlerinde eğitim yutmak ya da ilköğrenim sonrası açılan okul kurslarında eğitim yutmak gerekmektedir.

Marangoz Yapmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Marangoz geçmek ciğerin ne lazım sorusunun en önemli yanıtı en azca ilkokul mezunu geçmek ve bu mesleği alegori getirebilecek yeterliliğe iye başüstüneğunuzu gösteren belgeye iye olmaktır. Liselerin Möble ve Dekorasyon bölümlerinden izinli olanların aldığı okul lisesi diploması ya da Ulusal Eğitim bilimi Bakanlığı’na bandajlı mesleki eğitim merkezlerinde maruz çıraklık eğitimi sonrası tuzakınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun cepheı gün kalfalık sonrası kendi atölyelerini açmak isteyenlerin dü sene süren kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Icazet ya da mesleki yeterlilik belgesi haricinde marangozluk yapmak isteyen kişilerin eloğlu ayn koordinasyonunun faik, mekân ve şekil algkaloriın yıkılmaz, mesleği yürütme edebilecek fiziki güç ve sağlamalüvyona iye, dikkatli ve titiz olması gerekmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinde çıraklık eğitimi matlup kişilerde en azca ilkokul mezunu olmasından sonrasında nazarıitibar edilen ilk ölçüt, fiziki sağlamlığının mesleği yapmaya elverişli olmasıdır. Ayrıca kişiden, mesleği esnasında kullanacağı malzemelerin ve antraktç gereçlerin ustalıklevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kolünde misyon yapanların yaratıcılık seviyelerinin bile faik olması beklenmektedir.