Sivas Akıncılar Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kupkuru cevap, dikmetan çeşitli eşyalar yapan ve kocaç alışverişleri ile uğraşan zanaatkardır. Ağateşn natürel evet da alışverişlenmiş haline zımparalama, fek, biçme kabilinden alışverişlemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun cevapını kontralamaktadır. Marangozun ki olduğu sorusunu tam olarak anlayabilmek için ne iş yaptığını, işlev ve sorumluluklarının neler bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Yer ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek kapıdan pencereye, mobilyadan bezgi eşyalarına sert çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna cevap olarak gösterilen zanaatkarların temellıca görevi, hem kullanışlı hem de göze seslenme eden nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan möble üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere sert çok yerde işlev yapan zanaatkarların çdüzenıştıkları yere rabıtalı olarak işlev ve sorumlulukları değalışverişmektedir. Fakat genel olarak görevleri arasında şunlar adetlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye isabetli olarak kullanılacak ürüne karar verir ve bu ürüne isabetli kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün sözıbını evet da maksatını belirler ve bu maksat evet da biçim doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde dokumalacak alışverişlemleri kolaylaştırmak üzere alışverişaretlemeler yapar.
Tahtaları ekip gücü evet da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye isabetli şekil sokar ve biçimlendirir. Henüz sonra zımparalama, oluk küşat, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması yalnızçlanan nesneye isabetli olarak alışverişlemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi evet da vida kabilinden malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. alışverişlemler de ekol sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle yapım kolünde çdüzenışan marangozlar çatıların, kocaç döşemelerinin, kapı, cam ve merdivenlerin inşkakımından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini yetiştirmek da görevlerindendir.
Marangoz Geçmek İçin Hangi Eğitimi Ahzetmek Gerekir?
Marangoz olmak için ne okula gidilmeli sorusunun en kupkuru cevapı ekol liseleridir. Bu mesleği yetiştirmek isteyen zevat, Ortaöğretim Geçiş Imtihanı (LGS) olarak adlandırılan sınav sonrası mesleksel ve uran liselerin, küçük asya ekol liselerinin, sanayi ekol liselerinin ve çok programlı küçük asya liselerinin Mobilya ve Dekorasyon bölümlerinde terbiye almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin cihetı silsile özellikle möble atölyeleri başta olmak üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler de verilmektedir. Orta tedrisat eğitimini başarıyla tamamlayarak Mobilya ve Dekorasyon bölümünden yetkili olan kişilere ekol lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak işlev yapabilmektedir. Fakat marangoz kesinlikle olunur sorusunun sessiz cevabı ekol eğitimi veren okullardan yetkili olmak değildir. Orta tedrisat kurumlarının alakadar bölümlerinde mesleksel terbiye alarak marangoz olmanın cihetı silsile bir sırat daha bulunmaktadır. Terbiye kullanmak isteyen azami şahsiyet sayısının toplanması koşmehabetli ile Ulusal Terbiye Bakanlığı’na rabıtalı mesleksel terbiye merkezlerinin, yetişkin terbiye merkezlerinin ve konuşma okullarının doğramacılık bölümünde de mesleksel eğitimler verilmektedir. Maruz marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak akseptans edilmektedir. Çıraklık eğitimine temellayabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir. 14 ila 19 evetş arasında, daha önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek için oluşturulan mesleksel terbiye kurslarına temelvurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleksel eğitime yeğinlabilmek için kişinin afiyet durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı alışverişlere elverişli olması gerekmektedir. Bunu cihetı silsile eğitimde en önemli şart, bünyesinde çdüzenışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayıcı kişilerin terbiye süresi, kişilerin bitirme durumlarına göre değalışverişmektedir. İlkokul mezunları 3 sene terbiye düzenırken, lise mezunları 1,5 sene terbiye almaktadır. Çıraklık eğitimini temeları ile tamamlayıcı kişilere terbiye ahir kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası kesinlikle karşıır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası olmak için ne dokumalmalı sorusuna dü farklı karşılık verilebilmektedir. Liselerin alakadar bölümlerinde terbiye kullanmak evet da ilköğrenim sonrası oluşturulan ekol kurslarında terbiye kullanmak gerekmektedir.

Marangoz Geçmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Marangoz olmak için ne lüzumlu sorusunun en önemli cevapı en az ilkokul mezunu olmak ve bu mesleği namına getirebilecek yeterliliğe malik olduğunuzu gösteren belgeye malik olmaktır. Liselerin Mobilya ve Dekorasyon bölümlerinden yetkili olanların aldığı ekol lisesi diploması evet da Ulusal Terbiye Bakanlığı’na rabıtalı mesleksel terbiye merkezlerinde verilen çıraklık eğitimi sonrası düzenınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun cihetı silsile kalfalık sonrası kendi atölyelerini düzenlemek isteyenlerin dü sene devam eden kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. şehadetname evet da mesleksel yeterlilik belgesi dışında marangozluk yetiştirmek isteyen kişilerin defa göz koordinasyonunun mürtefi, gök ve şekil algısının dek, mesleği yürütme edebilecek fiziki güç ve katkısızalüvyona malik, dikkatli ve titiz olması gerekmektedir. Mesleksel terbiye merkezlerinde çıraklık eğitimi algı kişilerde en az ilkokul mezunu olmasından sonra özen edilen ilk ölçüt, fiziki katkısızlığının mesleği hayata geçirmeye elverişli olmasıdır. Başkaca kişiden, mesleği esnasında kullanacağı malzemelerin ve mabeyinç gereçlerin alışverişlevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kolünde işlev yapanların yaratıcılık seviyelerinin de mürtefi olması beklenmektedir.