Sivas Altınyayla Doğramacı

çatı ve inşaatların, sahne ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. kocaç aksamını (kapı, gözenek, merdiven, pano, kepenk, kocaç lambri vb.) fail ve namına takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve gözenek çerçevesi kaplamaları ile lambriler kabilinden iç ve dış mıhlı eşyaların istihzar ve inşa işlemlerini yapar, İnşa ve tamir halinde bulunan gemilerde güverte salonları, efe güreşçi köprüsüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar kabilinden ahşap aksamı düz yazı paha, kurar ve monte paha, Uçağın ahşap aksamını düz yazı, monte ve tamir paha, Tiyatro temsilleri ve sinema prodüksiyonları sinein vacip ahşap sahne, teçhizat ve eşyayı yapım paha, kurar ve tamir paha, Hatta, eroin ocaklarının, iz altı ve iz üstü iskelelerini, kocaç köprü ve rıhtımların doğrama işlemlerini yapar,
Yüzeylere tahta istila ve lambri yapar.

KULLANILAN Aygıt VE MALZEMELER
İşe şık kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve anık malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, kalınlık makinesi, menfez makinesi, kocaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit kaynarca makinesi kabilinden tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, tür, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, tığ, zümre dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi kabilinden maşa ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı geçmek isteyenlerin; Uygun düzeyde genel kabiliyete,
Hane ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri algılama yeteneğine, Dört işlemlemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, alçak yük kullanabilecek güce, Nizamlı, tertipli çhileışma, bir işlemi belli bir saf ile yapabilme hileışkanlığına sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar möble ve kocaç doğrama atölyelerinde çhileışırlar. Çhileışma âlemı talaş tozları, cila kokuları ile iki canlıdür. İş ayakta yapılır. Çhileışırken alçak yük aşırmak gerekebilir. Doğramacı gereç ile çhileışır ve ekseri cisim güçlükleü kullanır. Çhileışma içinde; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, işlemmesabesinde çhileışan özge personelle, kaynarcaçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Ekol elemanları möble ve dekorasyon ile kocaç mamuller el işi fabrikalarında da çhileışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı alanında hileüminyum ve plastik doğramacılığın artış göstermesi, iş kapasitesinin az buçuk azalmasına illet olmakla alay malay, yine bile, ahşap doğramacılığı alanında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, ahşap dekorasyon alanında uzmanlaşarak çhileışan kişilerin ücretleri henüz faik olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda vürutmeler görülmektedir.
Girizgâhimcilik özelliği olan kişiler, kendi işlemyerlerini kurarak, kendi adlarına da çhileışma olanağı bulabilirler.

Ekol EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, yeterli danışma olması yerinde bütün mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Hatta; yapı dizge liselerinde, endüstri dizge liseleri ve çok programlı liselerin yapı bölümünde doğramacılık konuları öğretilmektedir.

Ekol EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine mebdelayabilmek sinein; En az ilköğrenim okulu mezunu geçmek, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından tarih almamış geçmek, fakat, 19 evetşından tarih almış olanlardan henüz önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve eğitim seviyelerine şık olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına bakılırsa çıraklık eğitimine hileınabilir. Bünyesi ve esenlik durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işlemleri hayata geçirmeye şık geçmek, Terbiye sezmek istediği meslekte bir işlemyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Ekol liselerine girebilmek sinein en az ilköğrenim okulu mezunu geçmek ve bu okulların giriş şartlarına şık geçmek gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin eğitim süresi ortaöğretim yahut henüz üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 sene, ilköğrenim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Adetlı Çıraklık ve Ekol Eğitimi Kanunu’na bakılırsa dizge liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki tarih okulda, pratik eğitimlerini haftada üç tarih işlemletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 tarihü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, özge günler ise işlemyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler. Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında; Türkçe, Riyaziye, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Eminği kabilinden Yöntem Fotoğraf, Ekol Resmi ve Ekol Bilgisi dersleri verilmektedir. Ekol derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, kayıtgerecin tanıtılması, tekniğe şık olarak kullanılması, bunların bekâret ve denetlememlarının yapılması, norm yazı değirmi, degaje elle ve zümre kullanarak mesleği ile alakalı çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış tasavvur ve projelerin okunmasının cepheı saf Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Eminği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, işlemmesabesinde bile eli uz öğreticinin gözetimi altında pratik çhileışması yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte eli uz ve eli uz öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak yetkili olanlar bir işlemmesabesinde çhileışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine bile devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çhileışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine sahip olanlar yahut bunları işlemyerlerinde çhileıştıranlar bağımsız işlemyeri hevesliabilirler. Hatta, işlemmesabesinde çırak çhileıştırması sinein bile “Becerikli Öğretici” belgesine sahip çhileışanın olması zorunludur.

Bir MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Möble ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Sefine marangozluğu, Kocaç gemi yapım işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde dizge eğitimi fail dizge lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileri evetşlarına şık minimum ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret hileır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına şık minimum ücretin % 30’undan az olmamak üzere, işlemverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına sargılı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret kupkuru minimum ücretin en az iki daireı düzeyindedir.
Hatta, meslekte kendi işlemini kurup çhileışanların ücretleri henüz faik olabilmektedir.

Henüz AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Terbiye Kurumları, Türkiye İş Kurumu Umumi Müdürlüğü Ekol Müracaat Merkezi, Bünyesinde Ekol Müracaat Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı tanıtımı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çhileışma Alanları, Doğramacı Kısmınü Seçecek Olanlarda Ne Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kulaklıç Durumu ve İş Olanakları kabilinden esas olarak Doğramacı mesleği hakkında düşkünlük ettiğiniz sorularınıza karşılık bulabilirsiniz.