Sivas Gürün Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kupkuru karşılık, onguntan çeşitli eşyalar fail ve kocaç işçilikleri ile uğraşan zanaatkardır. Ağüzücün doğal ya da işçiliklenmiş haline zımparalama, takti, biçme kabilinden işçiliklemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun karşılıkını içinlamaktadır. Marangozun kim evetğu sorusunu tam olarak anlayabilmek kucakin ne iş yapmış olduğunı, misyon ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Misyon ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek bapdan pencereye, mobilyadan bezek eşyalarına sağlam çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna karşılık olarak gösterilen zanaatkarların çıbanlıca görevi, hem kullanışlı hem bile göze seslenme fail nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan möble üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere sağlam çok yerde misyon fail zanaatkarların çaldatmaıştıkları yere rabıtalı olarak misyon ve sorumlulukları bileğişçilikmektedir. Ancak umumi olarak görevleri beyninde şunlar adetlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye amelî olarak kullanılacak ürüne hüküm verir ve bu ürüne amelî kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün lafıbını ya da tasavvurını belirler ve bu tasavvur ya da durum doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde gestaltlacak işçiliklemleri kolaylaştırmak amacıyla işçilikaretlemeler yapar.
Tahtaları sektör gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye amelî biçim sokar ve biçimlendirir. Henüz sonra zımparalama, oluk küşat, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması lakinçlanan nesneye amelî olarak işçiliklemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida kabilinden malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. işçiliklemler bile ekol sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle yapım kesimünde çaldatmaışan marangozlar çatıların, kocaç döşemelerinin, kapı, gözenek ve merdivenlerin inşbirliından ve tamiratından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini inşa etmek da görevlerindendir.
Marangoz Tutulmak İçin Hangi Eğitimi Kaldırmak Gerekir?
Marangoz geçmek kucakin hangi okula gidilmeli sorusunun en kupkuru karşılıkı ekol liseleridir. Bu mesleği inşa etmek talip zevat, Ortaöğretim Geçiş Testı (LGS) olarak adlandırılan test sonrası mesleki ve uygulayım liselerin, anadolu ekol liselerinin, endüstri ekol liselerinin ve çok programlı anadolu liselerinin Möble ve Dekorasyon bölümlerinde yetişek almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin huzurı sıra özellikle möble atölyeleri ilkin geçmek üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler bile verilmektedir. Ortaöğretim eğitimini başarıyla tamamlayarak Möble ve Dekorasyon kısmınden mezun olan kişilere ekol lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak misyon yapabilmektedir. Ancak marangoz nite olunur sorusunun birlik cevabı ekol eğitimi veren okullardan mezun geçmek bileğildir. Ortaöğretim kurumlarının ilgili bölümlerinde mesleki yetişek alarak marangoz olmanın huzurı sıra bir yol daha bulunmaktadır. Yetişek temizlemek talip azami koca sayısının toplanması koşkoca ile Milli Yetişek Bakanlığı’na rabıtalı mesleki yetişek merkezlerinin, yetişhınç yetişek merkezlerinin ve zanaat okullarının doğramacılık kısmınde bile mesleki eğitimler verilmektedir. Maruz marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak kabul edilmektedir. Çıraklık eğitimine çıbanlayabilmek kucakin en az beş mezunu geçmek gerekmektedir. 14 ila 19 yaş beyninde, daha önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek kucakin açılan mesleki yetişek kurslarına çıbanvurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleksel eğitime hoşgörüsüzlabilmek kucakin kişinin keyif durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı işçiliklere elverişli olması gerekmektedir. Bunu huzurı sıra eğitimde en önemli şpeş, bünyesinde çaldatmaışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayan kişilerin yetişek süresi, kişilerin mezuniyet durumlarına nazaran bileğişçilikmektedir. İlkokul mezunları 3 yıl yetişek aldatmaırken, lise mezunları 1,5 yıl yetişek almaktadır. Çıraklık eğitimini çıbanarı ile tamamlayan kişilere yetişek ahir kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası nite karşıır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası geçmek kucakin ne gestaltlmalı sorusuna iki farklı karşılık verilebilmektedir. Liselerin ilgili bölümlerinde yetişek temizlemek ya da ilköğrenim sonrası açılan ekol kurslarında yetişek temizlemek gerekmektedir.

Marangoz Tutulmak İçin Müstelzim Şartlar Nelerdir?
Marangoz geçmek kucakin ne zaruri sorusunun en önemli karşılıkı en az beş mezunu geçmek ve bu mesleği namına getirebilecek yeterliliğe mevla evetğunuzu gösteren belgeye mevla olmaktır. Liselerin Möble ve Dekorasyon bölümlerinden mezun olanların aldığı ekol lisesi diploması ya da Milli Yetişek Bakanlığı’na rabıtalı mesleki yetişek merkezlerinde maruz çıraklık eğitimi sonrası aldatmaınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun huzurı sıra kalfalık sonrası kendi atölyelerini fethetmek isteyenlerin iki yıl devam eden kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Icazetname ya da mesleki yeterlilik belgesi dışında marangozluk inşa etmek talip kişilerin yönetim kaynak koordinasyonunun faziletli, gök ve şekil algısının bek, mesleği yürütme edebilecek fiziki güç ve esenlığa mevla, tetik ve titiz olması gerekmektedir. Mesleksel yetişek merkezlerinde çıraklık eğitimi matlup kişilerde en az beş mezunu olmasından sonra ilgi edilen ilk kriter, fiziki esenlığının mesleği hayata geçirmeye elverişli olmasıdır. Başkaca kişiden, mesleği sırasında kullanacağı malzemelerin ve açıklıkç gereçlerin işçiliklevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kesimünde misyon yapanların yaratıcılık seviyelerinin bile faziletli olması beklenmektedir.