Tokat Zile Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kupkuru karşılık, onguntan çeşitli eşyalar yaratıcı ve ağaç emekleri ile uğraşan zanaatkardır. Ağızdırapn katıksız ya da emeklenmiş haline zımparalama, fek, biçme kabil emeklemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan kişiler marangoz kimdir sorusunun karşılıkını karşılamaktadır. Marangozun kim olduğu sorusunu tam olarak anlayabilmek için ne iş yapmış olduğunı, fariza ve sorumluluklarının neler bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Fariza ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek bapdan pencereye, mobilyadan şataf eşyalarına katı çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna karşılık olarak gösterilen zanaatkarların mebdelıca görevi, hem kullanışlı hem de göze seslenme fail nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan mobilya üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere katı çok yerde fariza yaratıcı zanaatkarların çkızılıştıkları yere ilgilı olarak fariza ve sorumlulukları değemekmektedir. Ancak genel olarak görevleri arasında şunlar skorlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye onat olarak kullanılacak ürüne karar verir ve bu ürüne onat kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün lafıbını ya da tasavvurını belirler ve bu tasavvur ya da kip doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde gestaltlacak emeklemleri kolaylaştırmak için emekaretlemeler yapar.
Tahtaları düzen gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye onat şekil sokar ve biçimlendirir. Elan sonrasında zımparalama, oluk açma, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması amaçlanan nesneye onat olarak emeklemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida kabil malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. emeklemler de uğraş sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle inşaat kolünde çkızılışan marangozlar çatıların, ağaç döşemelerinin, kapı, pencere ve merdivenlerin inşkakımından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini kurmak da görevlerindendir.
Marangoz Sarhoş olmak İçin Ne Eğitimi Soldurmak Gerekir?
Marangoz sarhoş olmak için hangi okula gidilmeli sorusunun en kupkuru karşılıkı uğraş liseleridir. Bu mesleği kurmak talip kişiler, Ortaöğretim Geçiş Testı (LGS) olarak adlandırılan imtihan sonrası mesleki ve yol liselerin, rum uğraş liselerinin, uran uğraş liselerinin ve çok programlı rum liselerinin Mobilya ve Dekorasyon bölümlerinde yetişek almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin kenarı düzen özellikle mobilya atölyeleri özellikle sarhoş olmak üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler de verilmektedir. Ortaöğretim eğitimini başarıyla tamamlayarak Mobilya ve Dekorasyon bölümünden yetkili olan kişilere uğraş lisesi diploması verilmektedir ve bu kişiler, teknisyen unvanı ile marangoz olarak fariza yapabilmektedir. Ancak marangoz nite olunur sorusunun sessiz cevabı uğraş eğitimi veren okullardan yetkili sarhoş olmak değildir. Ortaöğretim kurumlarının ilgili bölümlerinde mesleki yetişek alarak marangoz olmanın kenarı düzen bir şekil henüz bulunmaktadır. Eğitim kısaltmak talip azami zat sayısının toplanması koşkebir ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ilgilı mesleki yetişek merkezlerinin, yetişhınç yetişek merkezlerinin ve sanat okullarının doğramacılık bölümünde de mesleki eğitimler verilmektedir. Maruz marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak kabul edilmektedir. Çıraklık eğitimine mebdelayabilmek için en az ilkokul mezunu sarhoş olmak gerekmektedir. 14 ila 19 yaş arasında, henüz önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek için oluşturulan mesleki yetişek kurslarına mebdevurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleki eğitime zalimlabilmek için kişinin esenlik durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı emeklere elverişli olması gerekmektedir. Bunu kenarı düzen eğitimde en önemli şarka, bünyesinde çkızılışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayan kişilerin yetişek süresi, kişilerin yetki durumlarına gereğince değemekmektedir. İlkokul mezunları 3 yıl yetişek kızılırken, lise mezunları 1,5 yıl yetişek almaktadır. Çıraklık eğitimini mebdearı ile tamamlayan kişilere yetişek böylece kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası nite cebinır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası sarhoş olmak için ne gestaltlmalı sorusuna dü farklı cevap verilebilmektedir. Liselerin ilgili bölümlerinde yetişek kısaltmak ya da ilköğrenim sonrası oluşturulan uğraş kurslarında yetişek kısaltmak gerekmektedir.

Marangoz Sarhoş olmak İçin Müstelzim Şartlar Nelerdir?
Marangoz sarhoş olmak için ne vacip sorusunun en önemli karşılıkı en az ilkokul mezunu sarhoş olmak ve bu mesleği namına getirebilecek yeterliliğe ehil olduğunuzu gösteren belgeye ehil olmaktır. Liselerin Mobilya ve Dekorasyon bölümlerinden yetkili olanların aldığı uğraş lisesi diploması ya da Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ilgilı mesleki yetişek merkezlerinde verilen çıraklık eğitimi sonrası kızılınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun kenarı düzen kalfalık sonrası kendi atölyelerini yapmak isteyenlerin dü yıl süren kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. şehadetname ya da mesleki yeterlilik belgesi haricinde marangozluk kurmak talip kişilerin yabancı bakış koordinasyonunun etkili, mekân ve şekil algısının bozulmamış, mesleği icra edebilecek fiziki güç ve sağlamalüvyona ehil, titiz ve titiz olması gerekmektedir. Mesleki yetişek merkezlerinde çıraklık eğitimi alacak kişilerde en az ilkokul mezunu olmasından sonrasında dikkat edilen ilk kriter, fiziki sağlamlığının mesleği hayata geçirmeye elverişli olmasıdır. üste kişiden, mesleği esnasında kullanacağı malzemelerin ve aralıkç gereçlerin emeklevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kolünde fariza yapanların yaratıcılık seviyelerinin de etkili olması beklenmektedir.