Trabzon Çaykara Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanatkârlarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp yine fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Henüz Vasatçağ’da, Avrupa’da saz şairleri, okudukları dü şarkı beyninde hokkabazlık yaparlardı. önemsiz kızların da kendi aralarında oynarlarken, ülke çabukluğu gösterileri yapmalarına şahit olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine elbet ulaşamazlar. Zira profesyonel hokkabazlar, kendi aralarında pıtrak pıtrak ve uzun süre alıştırma yapar, çok çeşitli hünerleri yine yine deneyim ederler. çağcıl hokkabaz, seyirciyi hayretler ortamında artırmak muhtevain en olmayacak nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan meşale kabilinden… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli olduğu kadar, yaratıcı kabiliyete sahip bir sanatkârdır. O. hem gülünç hem bile şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve temel kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların sahne gösterilerinde kullandığı tombul kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan temel kelimesi ise oynayan mealına gelir. Eloğlu çubukluğu ile bazı marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne kabul etmek, TDK namzetk mealı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.