Van Erciş Ses Uzmanı Yardımcısı

Ses Mühendisi hem uygulayım bilimi hem de sanata bağ duyan insanlar muhtevain harika ustalıklerden biridir. Çok zait yol eksperlik müstelzim bu mühendislik sahaı aynı zamanda müzisyenlerin ve sanat adamıların sanat içerikli yalnızçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacak yaratıcı bir eğilim gerektirmektedir. Santimantal, uygun eğitilmiş bir kulağınız varsa ve elektronikle uğraşmaktan güzellanıyorsanız, Ses Mühendisi sarhoş olmak tam size için bir kariyer olabilmektedir.

Bir kaydın veya canlı başarımın yol yönünden Ses Mühendisi sorumludur. Ses Mühendisi, ses seviyelerini ve çıkışlarını tasarlamakta, yönetmekte, amfi ve mikrofon kabilinden fiziksel ses ekipmanının bakımından sorumludur. Ses Mühendisi bir eşya üzerinde çallıkışırken, uhde başarımı kaydetme eylemiyle bitmemektedir. Ses Mühendisi elan sonra parçaları açmak, karıştırmak ve ustalaşmaktan sorumludur. Böylecene sanat adamının vizyonuyla tutarlı en uygun başarımı sunmaktadırlar.

Ses Mühendisi Nedir?
Ses Mühendisleri müzik endüstrisinde dirimsel bir rol oynamaktadır. Bir konsere gitmiş, müziğin netliği ve genel kalitesinden etkilenmiş olan umum, bu sesi muayene fail yetenekli bir mühendise teşekkürname etmelidir. Ses Mühendisleri, sesin eşitlenmesini ve elektronik efektlerini karıştırmakta, tekrar üretmekte ve yönetmektedir. Antrparantez bu uzman eşhas sadece müzikle çallıkışmak zorunda değillerdir. Birtakımları konferanslarda, tiyatrolarda ve izleyici muhtevain ses projeksiyonu müstelzim özge herhangi bir mekanda sesi tasarlamakta ve muayene etmektedir.

Ses ile alakalı her türlü yol hizmet, tamir kabilinden ihtiyaçların giderilmesinde de rol almaktadırlar. Sesin en rebabi teferruatsına denli hesaplanmasını ve en uygun seviyede tutulmasını esenlamaktadırlar. Ses Mühendisleri, mikrofonları, ses seviyelerini ve çıkışları muayene ederek, çeşitli yalnızçlar muhtevain en uygun ses kalitesini üretmek muhtevain uygun eğitimli kulaklarını yankı bilimi bilgileriyle birleştirmektedirler. Müzik endüstrisine lahika olarak, Ses Mühendisleri film, radyo, göstergeç, bilgisayar oyunları, tiyatro, spor etkinlikleri ve kurumsal etkinliklerde çallıkışabilmektedirler.

İzleyicinin duyduğu sesi ayarlamak muhtevain canlı bir gösteride makro bir miksaj panosu çallıkıştırmaktadırlar. Ancak bu, Ses Mühendisliğinin yalnız bir yönü olarak bilinmektedir. Ses Mühendislerinin de kendi sahaında birden zait farklı bölümleri bulunmaktadır. Kayıt etmek, kombinezon evlendirmek, miksaj evlendirmek ve mastering kabilinden dahil sarhoş olmak üzere bir kaydın ticari prodüksiyonunun dört farklı girişimı vardır. Sonuç olarak, sınırlı rollere ve uzmanlıklara ehil gayrı türden Ses Mühendisleri de rol almaktadır. Bununla yanında, bütün bu rollerin elan önemsiz etkinliklerde ve şovlarda yalnızca bir muhakkak can tarafından üstlenilmesinin münteşir olduğu unutulmamalıdır. Antrparantez operatris olan her can mühendis olmamaktadır.

Ses Mühendisi Ne İş Yapar?
Ses Mühendisi, eşya, miksaj ve tekrar üretim proseslerinde sesin yol yönleriyle çallıkışmaktadır. Bu mühendisler ekseri plak binamcılarına, müzisyenlere istedikleri sesi vermeleri muhtevain yardımcı olmaktadırlar. Örneğin, bir Ses Mühendisi bir şarkının bölümlerini bir araya getirecek, bir kayıtta kendiliğinden ayarlamayı kullanacak veya bir parçtaban sentetik sesler ekleyecektir. Ses Mühendisleri binamcılardan enikonu farklı kişilerdir. Bununla yanında, bazı Ses Mühendisleri, binamcı olarak görevinü ikiye katlamak evet da binamcı görevinü üstlenmek muhtevain kariyerlerine devam etmektedirler. Ses Mühendisleri farklı alanlarda çallıkışabilmektedirler. Bu alanlar sırasıyla şu şekildedir:

Kayıt Mühendisi

Üzerinde çallıkışılan kayıtlar standartların altında lakırtııyorsa, ışıl ve yüksek nitelikli bir ürün yapılandırmak enikonu zorla olmaktadır. Bundan dolayı çallıkışma sahaında bir eşya mühendisinin olması uygun ses elde etmek muhtevain çok önemlidir. Kayıt mühendisi, eşya ekipmanını bina etmek muhtevain asistanlarıyla yanında çallıkışmakta ve filme başlangıçlamadan önce akustiğin mutabık olduğundan güvenli sarhoş olmak muhtevain ses testleri gerçekleştirmektedir. Mühendis elan sonra oluşturulan kayıtları dikkatle izlemekte ve yönetmene o zaman muhtevain çekim aralarından önce kızgın olan, mutabık omayan her şeyi tekrar çekmesi yönergeını vermektedir. Bu sayede kaydedilen sesler ve görüntüler en uygun başarım seviyesinde olmaktadır.

Ses Karıştırıcılar

Suskun diyaloglar ve yüksek ünlü gelişim sahneleri arasındaki ses değişiklıklarını telafi etmek muhtevain sık sık ses seviyesini ayarladığınız bir film izlediyseniz, yetkin bir ses mikserinin post prodüksiyonda oynayabileceği önemli rolü anlayabilirsiniz. Ses Karıştırıcılar, olumlu bir izleyici deneyimi bulmak muhtevain görsel ürünle diyalog, ses efektlerini sıralamaktan ve çeşitli noktalarda ses seviyesini ayarlamaktan sorumlu olan kişilerdir.

Tekrar Kayıt Mikserler

Sahadaki en yetenekli Kayıt Mühendisleriyle de, nihai üründe sürekliliği bulmak muhtevain ara sıra sınırlı sesleri tekrar kaydetmek gerekebilmektedir. İyi bir Tekrar Kayıt Mikseri, sahnelerin kâffesinı tekrar çekme giderından kaçınarak, oyuncuların veya şarkıcıların stüdyoda diyaloğu kaydetmesine, arkası sıra bulunan parçalarla karıştırmasına icazet vermektedir. Bu Tekrar Kayıt Mikseri sayesinde prodüksiyonlar ekseri önemli ölçüde mevsim ve nakit tasarrufu esenlayabilmektedir.

Foley Sanat erisı

Foley Sanat erisı, miksaj sürecine odaklanarak asıl olarak post prodüksiyonda çallıkışmaktadır. Ancak asıl olarak önceden kaydedilmiş parçaları ve sesleri birleştirmek muhtevain çallıkışan Miksaj Mühendisinin tersine, bir Foley Sanat erisı nihai üründe kullanılmak üzere otantik sesler yaratmaktadır. Foley Sanat eriları, Film yıldızı Wars ışık tığlarından bir göstergeç setinin uğultusuyla yapılan, Hitchcock’s Psycho’daki düzinelerce kavunun dokunaklımasızca bıçaklanmasını müstelzim duş sahnesine denli, film tarihindeki en ikonik ses efektleri kabilinden seslerden sorumlu olan kişilerdir.