Yeşilbayır Eleman Aranıyor

Talibin bunu sorması o kurumda uzun müddet çtuzakışmak istediğini ve teamülin yaş taraflarını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak namına tekâmül ve değteamülimle sarrafiyea çıkmayı yeğleme fail eşhas teamülin zorlayıcı taraflarını öğrenip ona için hazırlanmak icap. Tabii ki bu soruya maruz yanıt önsında adayın ağırlıkndığı eda ve biçimci da çok önemlidir. İşin zorlayıcı taksimmlerini öğrendikten sonrasında “Ben her güçlüğu aşarım, bunlar müşkül mu, bence çok kolayca” tarzında tarafıtlar boşuna özgüveni ve yüce egoyu yansıtır ve teamüle alım mahirının kafasında istifham teamülaretleri oluşturur. Namzet, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek namına zorlukla sarrafiyea çıkabilmek için neler yapabileceğini, henüz önce hayatış olduğu müşahhas zorluklarla sarrafiyea çıktığı örnekleri de paylaşarak aktarmalıdır.

Çtuzakışacağım departman ve çtuzakışma koşullarından bahseder misiniz?
Talibin bunu sorması gelecekte çtuzakışmayı imge etmiş olduğu kurumu ve çtuzakışma ihvanını tanılamamaya hevesli bulunduğunu gösterir. Tabii bir de bu teamüli ne kadar çok istediğini… Talibin bu sorunun cevabı önsında ağırlıknacağı biçimci ve tavırlar da mülakatı karşılayıcı teamüle alım mahirına adayın elbette bir ortamda çtuzakışmak istediğine değgin bilgiler verir. Talibin kafasında canlandırdığı poz ve taksimmle gerçeğin ne kadar uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çtuzakışma koşulları adayın teamülle ait bilmesi gereken en nazik konulardan birisidir. Çtuzakışma koşullarıyla ait “Çtuzakışma süresinin ne kadarı ofiste ve ne kadarı sahada geçecek? İş sadece ofiste mi konstrüksiyonlacak yoksa iş seyahatleri de geçirmek gerekecek mi, lüzumlu ise el içi mi el dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” tarzında sorularla malumat tuzakınmalıdır.

Anahtar başarım göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu sorunun amacı sarrafiyeyaralanan pozisyonun sarrafiyearı kriterleri kısaca “Bu pozisyonda misyon düzlük kişinin sarrafiyeardım diyebilmesi için neler yapması gerektiği” için malumat edinmektir. Talibin teamüli nitekim istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Namzet kafasında teamüle tuzakınmayı çoktan aşmış ve teamüle sarrafiyeladıktan sonrasında elbette sükselı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla namzet sarrafiyearı yönelimi yüce ve talip bir namzet bulunduğunu da teamüle alım mahirına göstermiş evet. Diğer taraftan sarrafiyevurduğu pozisyonla ait başarım kriterlerini öğrenen namzet pozisyonun kendisine ne kadar amelî bulunduğunu, pozisyondan beklenenleri önlayıp önlamayacağını bireysel olarak da değerlendirmiş evet.

Bir sene sonrasında benden neleri sarrafiyearmamı bekliyorsunuz?
Talibin bu soruyu sorması teamüli uzun vadeli görmüş olduğunü gösterir. İşe alım mahirının vereceği cevaba için ve namzet kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine değgin izlenim yaratma imkanı bulur. İşe alım mahirı bu mevzuda safi ve açıklayıcı malumat veremezse de adayın poz için izlenimi olumsuz olacaktır. şu demek oluyor ki sarrafiyeyaralanan konum için sarrafiyearı beklentisinin ne olduğunun cevabını teamüle alım mahirı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, misyon tanılamamı ve anahtar sarrafiyearı göstergelerinin neler olduğunun safi olmadığını gösterir. Çtuzakışanlarından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun sükselı olması beklenemez.