Yozgat Şefaatli Ses Uzmanı Yardımcısı

Ses Mühendisi hem teknoloji hem de sanata taalluk duyan insanoğlu dâhilin harika konulerden biridir. Çok bir araba fen uzmanlık mucip bu mühendislik düzlükı aynı zamanda müzisyenlerin ve sanatkârların sanatsal amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacak yaratıcı bir eğilim gerektirmektedir. Duygulu, iyi eğitilmiş bir kulağınız varsa ve elektronikle uğraşmaktan güzellanıyorsanız, Ses Mühendisi yetişmek tam size göre bir kariyer olabilmektedir.

Bir kaydın yahut canlı performansın fen yönünden Ses Mühendisi sorumludur. Ses Mühendisi, ün seviyelerini ve çışitalarını tasarlamakta, yönetmekte, amfi ve mikrofon kadar fiziki ün ekipmanının itibarıyla sorumludur. Ses Mühendisi bir araç üzerinde çdüzenışırken, günah performansı kaydetme eylemiyle bitmemektedir. Ses Mühendisi daha sonra parçaları açmak, karıştırmak ve ustalaşmaktan sorumludur. Böylelikle sanatkârnın vizyonuyla tutarlı en iyi performansı sunmaktadırlar.

Ses Mühendisi Nedir?
Ses Mühendisleri müzik endüstrisinde dirimsel bir gösteriş oynamaktadır. Bir konsere gitmiş, müziğin netliği ve umumi kalitesinden etkilenmiş olan kâinat, bu sesi yoklama eden yetenekli bir mühendise teşekkürname etmelidir. Ses Mühendisleri, sesin eşitlenmesini ve elektronik efektlerini karıştırmakta, gene üretmekte ve yönetmektedir. Antrparantez bu uzman kişiler sadece müzikle çdüzenışmak zorunda değillerdir. Kimiları konferanslarda, tiyatrolarda ve izleyici dâhilin ün projeksiyonu mucip sair herhangi bir mekanda sesi tasarlamakta ve yoklama etmektedir.

Ses ile ilgili her türlü fen bakım, tamirat kadar gereksinimlerin giderilmesinde de gösteriş almaktadırlar. Sesin en ayrıntılı ilimsına kadar hesaplanmasını ve en iyi seviyede tutulmasını sağlamlamaktadırlar. Ses Mühendisleri, mikrofonları, ün seviyelerini ve çışitaları yoklama ederek, çeşitli amaçlar dâhilin en iyi ün standardını üretmek dâhilin iyi eğitimli kulaklarını akustik bilgileriyle birleştirmektedirler. Musiki endüstrisine ek olarak, Ses Mühendisleri film, radyo, televizyon, elektronik beyin oyunları, tiyatro, spor etkinlikleri ve kurumsal etkinliklerde çdüzenışabilmektedirler.

İzleyicinin duyduğu sesi ayarlamak dâhilin canlı bir gösteride balaban bir miksaj panosu çdüzenıştırmaktadırlar. Fakat bu, Ses Mühendisliğinin sadece bir yönü olarak bilinmektedir. Ses Mühendislerinin de kendi düzlükında ansızın bir araba farklı bölümleri bulunmaktadır. Araç kılmak, yapılanma yaratmak, miksaj yaratmak ve mastering kadar dahil yetişmek üzere bir kaydın ticari prodüksiyonunun dört farklı etapı vardır. Sonuç olarak, belirli rollere ve uzmanlıklara mevla ayrıksı türden Ses Mühendisleri de gösteriş almaktadır. Bununla yanında, tüm bu rollerin daha küçümencik etkinliklerde ve şovlarda birlik bir güvenilir isim aracılığıyla üstlenilmesinin münteşir evetğu unutulmamalıdır. Antrparantez operatör olan her isim mühendis olmamaktadır.

Ses Mühendisi Ne İş Yapar?
Ses Mühendisi, araç, miksaj ve gene üretim vetirelerinde sesin fen yönleriyle çdüzenışmaktadır. Bu mühendisler ekseri plak binamcılarına, müzisyenlere istedikleri sesi vermeleri dâhilin yardımcı olmaktadırlar. Örneğin, bir Ses Mühendisi bir şarkının bölümlerini bir araya getirecek, bir kayıtta otomatik ayarlamayı kullanacak yahut bir parçaya sentetik sesler ekleyecektir. Ses Mühendisleri binamcılardan enikonu farklı kişilerdir. Bununla yanında, bazı Ses Mühendisleri, binamcı olarak rolünü ikiye katlamak ya da binamcı rolünü üstlenmek dâhilin kariyerlerine devam etmektedirler. Ses Mühendisleri farklı alanlarda çdüzenışabilmektedirler. Bu alanlar sırasıyla şu şekildedir:

Araç Mühendisi

Üzerinde çdüzenışılan kayıtlar standartların altında sözıyorsa, nurlu ve faziletli nitelikli bir ürün kurmak enikonu çetin olmaktadır. Bundan dolayı çdüzenışma düzlükında bir araç mühendisinin olması iyi ün elde kılmak dâhilin çok önemlidir. Araç mühendisi, araç ekipmanını ihdas etmek dâhilin asistanlarıyla yanında çdüzenışmakta ve filme kafalamadan önce akustiğin akla yatkın evetğundan tehlikesiz yetişmek dâhilin ün testleri gerçekleştirmektedir. Mühendis daha sonra oluşturulan kayıtları dikkatle izlemekte ve yönetmene o zaman dâhilin çekim aralarından önce haleldar olan, akla yatkın omayan her şeyi gene çekmesi emirını vermektedir. Bu sayede kaydedilen sesler ve tayfler en iyi performans seviyesinde olmaktadır.

Ses Karıştırıcılar

Durgun diyaloglar ve faziletli sesli eylem sahneleri arasındaki ün farklılıklarını telafi kılmak dâhilin sık sık ün seviyesini ayarladığınız bir film izlediyseniz, yetkin bir ün mikserinin post prodüksiyonda oynayabileceği önemli gösterişü anlayabilirsiniz. Ses Karıştırıcılar, yararlı bir izleyici deneyimi tedarik etmek dâhilin görsel ürünle diyalog, ün efektlerini sıralamaktan ve çeşitli noktalarda ün seviyesini ayarlamaktan mesuliyetli olan kişilerdir.

Yeniden Araç Mikserler

Sahadaki en yetenekli Araç Mühendisleriyle de, nihai üründe sürekliliği tedarik etmek dâhilin gâh belirli sesleri gene kaydetmek gerekebilmektedir. İyi bir Yeniden Araç Mikseri, sahnelerin hepsinı gene çekme giderından kaçınarak, oyuncuların yahut şarkıcıların stüdyoda diyaloğu kaydetmesine, ardından mevcut parçalarla karıştırmasına onay vermektedir. Bu Yeniden Araç Mikseri yardımıyla prodüksiyonlar ekseri önemli ölçüde dakika ve varlık tasarrufu sağlamlayabilmektedir.

Foley Sanatkârsı

Foley Sanatkârsı, miksaj sürecine odaklanarak bel kemiği olarak post prodüksiyonda çdüzenışmaktadır. Fakat bel kemiği olarak önceden kaydedilmiş parçaları ve sesleri birleştirmek dâhilin çdüzenışan Miksaj Mühendisinin tersine, bir Foley Sanatkârsı nihai üründe kullanılmak üzere otantik sesler yaratmaktadır. Foley Sanatkârları, Star Wars ışık kılıçlarından bir televizyon setinin uğultusuyla meydana getirilen, Hitchcock’s Psycho’daki düzinelerce kavunun biberlimasızca bıçaklanmasını mucip duş sahnesine kadar, film tarihindeki en ikonik ün efektleri kadar seslerden mesuliyetli olan kişilerdir.