Zonguldak Merkez Doğramacı

çatı ve inşaatların, görüntü ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. ağaç kısımlarını (kapı, temek, merdiven, pano, kepenk, ağaç lambri vb.) yaratıcı ve alegori takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve temek çerçevesi kaplamaları ile lambriler kadar iç ve dış durağan eşyaların istihzar ve prefabrik meselelerini yapar, İnşa ve onarma halinde mevcut gemilerde güverte salonları, kaptan köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar kadar ahşap kısımları düz yazı eder, kurar ve monte eder, Uçağın ahşap kısımlarını düz yazı, monte ve onarma eder, Temaşa temsilleri ve yedinci sanat prodüksiyonları için lüzumlu ahşap görüntü, teçhizat ve eşyayı yapım eder, kurar ve onarma eder, Başkaca, eroin ocaklarının, mevzi astı ve mevzi üstü iskelelerini, ağaç köprü ve rıhtımların doğrama meselelerini yapar,
Yüzeylere tahta şümul ve lambri yapar.

KULLANILAN Aygıt VE MALZEMELER
İşe mütenasip kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve amade malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, kalınlık makinesi, göz makinesi, ağaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit literatür makinesi kadar tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, çeşit, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, biz, takım dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi kadar cihaz ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı yetişmek isteyenlerin; Alışılagelen düzeyde genel kabiliyete,
Boşluk ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri kavrama yeteneğine, Dört meselelemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, alçak yük kullanabilecek güce, Kararlı, tertipli çkırmızıışma, bir meselei belirli bir silsile ile yapabilme kırmızıışkanlığına malik kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar mobilya ve ağaç doğrama atölyelerinde çkırmızıışırlar. Çkırmızıışma dünyaı talaş tozları, cila kokuları ile gebedür. İş ayakta dokumalır. Çkırmızıışırken alçak yük aşırmak gerekebilir. Doğramacı malzeme ile çkırmızıışır ve alelumum üzeri zorlaü kullanır. Çkırmızıışma ortamında; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, meseleyerinde çkırmızıışan özge personelle, literatürçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları mobilya ve dekorasyon ile ağaç mamuller el işi fabrikalarında da çkırmızıışabilirler. Meslekte, genel anlamda iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı vadiında kırmızıüminyum ve plastik doğramacılığın geriış göstermesi, iş kapasitesinin az buçuk azalmasına saik olmakla alay malay, tekrar bile, ahşap doğramacılığı vadiında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, ahşap dekorasyon vadiında uzmanlaşarak çkırmızıışan kişilerin ücretleri henüz ali olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda vürutmeler görülmektedir.
Methalimcilik özelliği olan eşhas, kendi meseleyerlerini kurarak, kendi adlarına da çkırmızıışma olanağı bulabilirler.

Uğraş EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, yerinde müracaat olması durumunda bütün mesleki yetişek merkezlerinde verilmektedir. Başkaca; yapı ekol liselerinde, endüstri ekol liseleri ve çok programlı liselerin yapı kısmınde doğramacılık mevzuları öğretilmektedir.

Uğraş EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine serlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu yetişmek, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından güneş almamış yetişmek, fakat, 19 evetşından güneş almış olanlardan henüz önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve yetişek seviyelerine mütenasip olarak düzenlenecek mesleki yetişek programlarına için çıraklık eğitimine kırmızıınabilir. Bünyesi ve dirlik durumu gireceği mesleğin gerektirdiği meseleleri halletmeye mütenasip yetişmek, Terbiye sezmek istediği meslekte bir meseleyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Meslek liselerine girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu yetişmek ve bu okulların giriş şartlarına mütenasip yetişmek gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin yetişek süresi ortaöğretim veya henüz üst düzeyde genel yetişek görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Nüshalı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu’na için ekol liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada dü güneş okulda, uygulama eğitimlerini haftada üç güneş meseleletmelerde yaparlar. Mesleksel yetişek merkezlerinde ise haftanın 1 güneşü mesleki yetişek merkezlerinde teorik yetişek, özge günler ise meseleyerlerinde uygulama (uygulamalı) yetişek görürler. Çıraklık ve mesleki yetişek kapsamında; Türki, Matematik, Toplam Kalite Yöntemi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Emniyetliği kadar Fen Resim, Meslek Resmi ve Meslek Bilgisi dersleri verilmektedir. Meslek derslerinde; kullanılan araba, teçhizat, vasıtagerecin tanılamatılması, tekniğe mütenasip olarak kullanılması, bunların ismet ve falmlarının dokumalması, norm yazı değirmi, hür elle ve takım kullanarak mesleği ile dayalı çizimlerin dokumalması, çizimi tamamlanmış maksat ve projelerin okunmasının taçı silsile Toplam Kalite Yönetimi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Emniyetliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, meseleyerinde bile usta öğreticinin gözetimi altında uygulama çkırmızıışması dokumalmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleksel yetişek merkezlerinden kalfa olarak izinli olanlar bir meseleyerinde çkırmızıışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine bile devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çkırmızıışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine malik olanlar veya bunları meseleyerlerinde çkırmızııştıranlar müstakil meseleyeri harisabilirler. Başkaca, meseleyerinde çırak çkırmızııştırması için bile “Sanatkâr Öğretici” belgesine malik çkırmızıışanın olması zorunludur.

Model MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Möble ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Sefine marangozluğu, Kocaç gemi inşaat işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde ekol eğitimi yaratıcı ekol lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileri evetşlarına mütenasip minimal ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret kırmızıır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına mütenasip minimal ücretin % 30’undan az olmamak üzere, meseleverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına destelı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret net minimal ücretin en az dü kezı düzeyindedir.
Başkaca, meslekte kendi meseleini kurup çkırmızıışanların ücretleri henüz ali olabilmektedir.

Elan AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Terbiye Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Enformasyon Merkezi, Bünyesinde Meslek Enformasyon Merkezi mevcut Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı lansmanı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çkırmızıışma Alanları, Doğramacı Kısmınü Seçecek Olanlarda Kesinlikle Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kazanç Durumu ve İş Olanakları kadar gerçek olarak Doğramacı mesleği hakkında heves ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.